دانلود تحقیق در موردتدريس رياضي

دانلود تحقیق در موردتدريس رياضي
دانلود تحقیق در موردتدريس رياضي|50489551|zt

نام فایل : تدريس رياضي


فرمت : .docx


تعداد صفحه/اسلاید : 43


حجم : 8 مگابایتبه نام خدا
علم رودخانه ای خروشان است که از جریان جویبارهای کوچک دربستر زمان ، جاری است .
مقدمه :
فهرست مطالب :این تحقیق مشتمل بر شش فصل است .

فصل اول:................. طرح تحقیق .
فصل دوم:................. ادبیات تحقیق ( دیدگاههای نظری ) .
فصل سوم :................. روش و مراحل اجرای تحقیق ( متدولوژی ).
فصل چهارم :.............. یافته های تحقیق و تجزیه و تحلیل آنها .
فصل پنجم :.............. نتیجه گیری و پیشنهادات .
پیشگفتار :
عصر کنونی را عصری میدانند که هدف از آموزش و پرورش تنها انتقال میراث فرهنگی و تجارب بشری به نسل جدید نیست بلکه رسالت آموزش و پرورش را ایجاد تغییرات مطلوب در نگرش ها ، شناخت ها و در نهایت رفتار انسان ها میدانند .
بحث در روشهای تدریس ریاضی تنها ، به زمان ما مربوط نمی شود ، از هنگامیکه تدریس ریاضیات مطرح بوده،روش تدریس آن نیز مطرح بوده است
معلم برای رسیدن به اهداف تعیین شده در فرآیند آموزش دو مسیر اصلی را در پیش رو دارد . استفاده از روشهای سنتی و غیر فعال و یا استفاده از روش های تدریس فعال و کاربردی .
روشهای تدریس سنتی بر نظریات رفتارگرایانی چون واتسون ، اسکینر ، گاتری و هال و... استوار است .
در این دیدگاه رفتارها، به معنی پاسخهای سازمان یافته موجود زنده به محرک است و یادگیری دنباله ای از فعالیتهای محرک – پاسخ ، که دارای روابط علت و معلولی قابل مشاهده هستند ، تعریف شده و تمرکز بر شرطی سازی رفتار قابل مشاهده انسانی است . این گروه ذهن آدمی را چون لوح سفیدی میپندارند که پذیرای هر نقشی است .
در اواخر دهه 70 میلادی و همزمان با شکل گیری روان شناسی جدید روشهای تدریس نوین ( اصطلاحا" فعال )، رسما" مطرح شدند .
بر طبق نظریات روانشناسانی چون پیاژه ، برونر ، آزوبل ، رزنیک و... آدمی با گروهی از طرحواره ها بدنیا آمده و در طی فعالیتهای خود ، طی فرآیندهای جذب و انطباق قدرت فراگیری او شکل گرفته و افزایش میابد .
با شروع دهه 80 میلادی و بارشد نظرات فوق و تایید آنها از سوی اکثر محققان ، پیشنهادات زیادی از سوی مجامع معتبری چون شورای ملی معلمان ریاضی آمریکا مبنی بر تغییر روشهای سنتی تدریس به شیوه های جدید صورت گرفت. علمای تعلیم و تربیت پس از سالها تحقیق و تجربه به این نتیجه رسیده اند که موثر ترین روش آموزش فعال کردن خود دانش آموز است که از طریق روش علمی بهتر میسر میگردد یعنی دانش آموز به کمک تفکر و قوای ذهنی خود که در فطرت هر انسانی نهفته است (مانند کنجکاوی ، حدس ، مقایسه ، نتیجه گیری ، تصور و تخیل و...) میتواند مشکلی را شناسائی و برای آن راه حل را به مرحله اجرا بگذارد و به نتیجه برسد .
پیامدهای بعدی این تغییرات نظیر تکرار عدم توفیق دانش آموزان در یادگیری ریاضیات مورد نظر ، این سازمانها را بر آن داشت تا این شیوه های نوین را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند .یکی از موارد مهم در این بررسی ها نحوه ی اجرای این تدریس ها بود . بنابراین تحقیقات فراوانی روی چگونگی این امر انجام شد.
آگاهی فزاینده ای در این زمینه فراهم آمد که معلمان در نپذیرفتن نوآوریها و تغییرات آموزشی ، حتی در نظامهای آموزش و پرورش متمرکز از قدرت قابل ملاحظه ای برخوردارند . بعنوان مثال ، قبل از تاثیر مواد آموزشی جدید بر دانش آموزان ، این معلمان هستند که باید مواد و وسایل مزبور را تایید کنند و بکار برند .
در واقع بدون تایید و تصدیق معلمان حتی بهترین و غنی ترین مواد آموزشی نیز در قفسه های بایگانی به غبار فراموشی سپرده میشوند . بنابراین جهت اصلاح و پیشرفت اساسی در کیفیت آموزش و پرورش دانش آموزان ، لازم است فر آیند آموزش در کلاسهای درس رابررسی و مطالعه کرد . ماباید بدانیم که چه بخشهایی از برنامه درسی مدرسه در عمل به درون کلاسها راه پیدا میکند . ما باید از این نکته آگاه شویم که معلمان به چه شیوه ای یک مفهوم پیچیده را برای دانش آموزان توضیح میدهند و نیز باید بدانیم که معلمان جهت مشارکت دانش آموزان در امر یادگیری از چه فعالیتهایی استفاده میکنند . بر طبق نظر بلوم (1972) ما باید آن چه را که معلمان در عمل بکار میگیرند و نه آن چه را به واقع هستند ، بررسی کنیم .
در این تحقیق بطور کلی بدنبال بررسی تصورات موجود از روشهای فعال تدریس دربین معلمان و چگونگی عملکرد آنها در تدریس هایشان و ارزیابی و مقایسه ی آنها با روشهای تدریس فعال هستیم .
در فصل اول به بررسی طرح تحقیق ،اهمیت و ضروریات انجام آن ، اهداف کلی و متغیرها ی وابسته ،در فصل دوم ادبیات تحقیق دیدگاههای نظری مربوطه ، درفصل سوم روش تحقیق و چرایی های آن ، و در فصول چهارم و پنجم به ارائه یافته ها و تجزیه و تحلیل و ارزیابی آنها و دادن راهکار و پیشنهاداتی برای آتیه پرداخته شده است .

فصل اول : طرح تحقیق
...مطالب دیگر:
📌بررسی خانه سالمندان📌پاورپوینت رساله موزه هنرهای معاصر📌دانلود پاورپوینت هیپر پلازی خوش خیم پروستات (BPH)📌دانلود پاورپوینت چك الكترونیك - اینترچك مدلی برای تكامل پرداخت الكترونیك📌دانلود پاورپوینت توپولوژی شبکه📌پاورپوینت انواع سقفهای رایج بتونی📌پاورپوینت ریز فضاهای فرهنگسرا📌پاورپوینت سبک آرت دکو📌پاورپوینت درباره آنژیوگرافی و معرفی دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک آنژیوگرافی📌پاورپوینت و مقاله همسویی استراتژی و عملكرد سازمان با مدیریت سبد پروژه ها📌دانلود پاورپوینت سرطان cancer_stem_cells📌دانلود پاورپوینت تحقیق درباره انواع تبلت ها به صورت کامل📌پاورپوینت بافت فرسوده کرج📌پاورپوینت سیستم های پیشرفته برای پایداری پس از ترمز خودروABS & ASR & ESP & SBC📌پاورپوینت بررسی معماری باوهاس📌پاورپوینت درزانبساط درساختمان📌پاورپوینت مراحل تحلیل دینامیکی سازه📌پاور پوینت مطالعات طراحی اقلیمی یزد ( گرم و خشک)📌پاورپوینت سبک اصفهانی📌پاورپوینت طراحی مرکز تحقیقات ساختمان و انرژی اصفهان📌پاورپوینت مدرسه ی اولین گریس (زاها حدید)📌پاورپوینت اصول، ضوابط و استانداردهای طراحی موزه📌پاورپوینت فنداسیون📌پاورپوینت کامل دیکانستراکشن📌پاورپوینت بررسی کارهای میرمیران