دانلود تحقیق در موردتاثیر متقابل جهان بینی و اخلاق 34 ص

دانلود تحقیق در موردتاثیر متقابل جهان بینی و اخلاق 34 ص
دانلود تحقیق در موردتاثیر متقابل جهان بینی و اخلاق 34 ص|50488882|zt

نام فایل : تاثیر متقابل جهان بینی و اخلاق 34 ص


فرمت : .doc


تعداد صفحه/اسلاید : 38


حجم : 17 مگابایتفصل
اول


فصل

دوم

فصل سوم
بين جهان‏بينى و علم اخلاق تاثير و تاثر متقابل وجود دارد; زيرا از يك سواخلاقيات (علم اخلاق) مانند منطقيات، طبيعيات و رياضيات از علوم جزئى‏است و زير پوشش «علم كلى‏» (جهان‏بينى) قرار دارد; چون اين علم موضوع‏خود راكه‏نفس و قواى آن است اثبات مى‏كند
(1)
، چنانكه بخشى از اينها را هم‏علوم طبيعى اثبات مى‏كند، و از سوى ديگر علم اخلاق نيز درباره جهان‏بينى‏اظهار نظر مى‏كند; به اين معنا كه در علم اخلاق، ثابت مى‏شود جهان‏بينى توحيدى، خير، ملايم با روح و امرى ارزشى و كمال روح است ولى‏جهان‏بينى الحادى، شر، زيانبار و قبيح است و براى روح پيامد ناگوارى دربر دارد.
در علم اخلاق، علوم نافع از علوم غيرنافع شناخته مى‏شود. پيغمبر اكرم‏صلى الله عليه و آله و سلم به ذات اقدس اله پناه مى‏برد و مى‏فرمايد: «اعوذ بك من علم لا ينفع، وقلب لا يخشع، ونفس لا تشبع‏»

چون علوم از نظر نفع و ضرر به چند قسم تقسيم مى‏شود، بعضى از علمها نافعند و بعضى نه; بعضى از علوم مانند علوم الحادى، نه تنها نافع نيستند بلكه ضرر هم دارند و بعضى از علوم نه نافع هستند و نه ضار، مانند تاريخ بعضى از اقوام جاهلى كه هيچ نكته آموزنده‏اى در دانستن آن وجود ندارد و هيچ اثر فقهى هم بر آن مترتب نيست.
البته برخى از بخشهاى علم تاريخ و نسب، فوايد فراوانى دارد و از علوم نافع به شمار مى‏آيد اما آشنايى با قواعد علمى مربوط به انساب و تاريخ اقوامى كه آثار علمى يا صنعتى و هنرى از خود به يادگار نگذاشتند، صرف بيهوده عمر و اتلاف وقت است و مصداق علمى است كه رسول خداصلى الله عليه و آله و سلم و امام هفتم (عليه‏السلام) در باره آن فرموده‏اند: «لا يضر من جهله ولا ينفع من علمه‏»

.
بعضى از علوم فى نفسه نافعند ولى چون به مرحله عمل ننشسته‏اند علم نافع به شمار نمى‏آيند و اين همان است كه در بيان حضرت على (عليه السلام) آمده: «لا تجعلوا علمكم جهلا ويقينكم شكا اذا علمتم فاعملوا واذا تيقنتم فاقدموا»

و نيز مى‏فرمايد: «رب عالم قد قتله جهله وعلمه معه لا ينفعه‏»

. بعضى از دانشمندان در عين حال كه عالمند، جاهلند. چون عاقل نيستند كشته جهلند و علم آنان به حالشان نافع نيست. كسى كه علم را براى مقامهاى دنيا، جلب

1. مراد از «علم كلى‏» كه عهده‏دار اثبات موضوع علم اخلاق و ساير علوم جزئى است همان فلسفه نظرى است كه متكفل هستى‏شناسى و شناخت‏حقايق (جهان‏بينى) است و از آن به «علم اعلى‏» نيز تعبير مى‏شود.
توجه و احترام مردم و يا برخوردارى از زرق و برق بيشتر طلب كند، خود را ارزان مى‏فروشد. او عالم است ولى عاقل نيست. و ديگران كه راه دنيا را طى كرده‏اند، بيشتر و بهتر از اين شخص، حطام دنيا را فراهم كرده‏اند و از آن لذت مى‏برند. پس اين گونه از علوم هم علوم غير نافع به شمار مى‏آيد.
نيز حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) در خطبه «همام‏» در وصف متقيان مى‏فرمايد: «ووقفوا اسماعهم على العلم النافع لهم‏»

و اين تنها در باره سامعه نيست‏بلكه در مورد ساير اعضا هم هست، يعنى جز به علم نافع، به چيز ديگرى گوش نمى‏دهند; به اين معنا كه الفاظ آن را مى‏شنوند و معانى را ادراك مى‏كنند ولى وقتى سودمند نبودن آن را ببينند رها مى‏كنند; مثلا، درسوره «زمر» مى‏فرمايد: «فبشر عباد× الذين يستمعون القول فيتبعون احسنه‏»

...مطالب دیگر:
تحقیق آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شودتحقیق حقوقی آيا طبيب ضامن استتحقیق ماهیت كيفر ارتدادتحقیق اوتانازيا قتل از روي ترحمتحقیق اهميت‌پژوهشهاي‌حقوقي‌ تطبيقي‌ درتوسعه‌ و تكامل‌ علوم جزاييتحقیق اهداف مقنن از اجراي محكوميت هاي كيفريتحقیق انگاره های بين المللی شدن حقوق کيفری بازرگانیتحقیق انسانيت و جرائم عليه آنمقاله تر جمه شده اصول و اهداف عدالت ترميميتحقیق بررسي كنوانسيون رفع همه اشكال تبعيض عليه زنان و موارد نقض آن با قوانين اسلاميتحقیق در مورد توقیف اموالقاچاق جنسي زنان از كشورهاي اروپاي شرقي و مركزي ارتقاء بخشيدن رويكرد بزه ديده محوري و زن محوريپایان نامه جرايم بهداشتي، درماني و دارويي در قانون تعزيرات حكومتيتحقیق فورس ماژور (قوه قاهره) در اجراي قراردادتحقیق دستاوردهاي حقوق بين الملل عليه مجازات اعدامتحقیق بررسي جنايت عليه بشريت در اساسنامه ديوان كيفري بين الملليتحقیق بروز خسارت و نحوه جبران آن در حقوق اسلامتحقیق بررسي روابط سياسي ايران و سوريه بعد از انقلاب اسلامي ايرانتحقیق اهداي گامت و جنين در حقوق جزا و حقوق مدنيتحقیق مبحث ايراد و آثار آن بر دادرسي درآيين دادرسي مدنيتحقیق رويكردهاي قومي و امنيت جمهوري اسلاميتحقیق لوث در نظام حقوقی ایرانتحقیق بررسي تطبيقي قراردادهاي بين‌المللي نفتي ايران با قراردادهاي نفتي ساير كشورهاتحقیق پیرامون ماده22 قانون ثبتتحقیق پیرامون مشاركت تجارتي (جوينت ونچر)