دانلود تحقیق در موردتاثیر دوپینگ

دانلود تحقیق در موردتاثیر دوپینگ
دانلود تحقیق در موردتاثیر دوپینگ|50488865|zt

نام فایل : تاثیر دوپینگ


فرمت : .docx


تعداد صفحه/اسلاید : 13


حجم : 6 مگابایتتاثیر دوپینگ
همگام با پيشرفت علوم ، دنيای طب و دارو نيز دچار تغيير و تحولاتی شده كه متأسفانه همواره يك عده از اين پيشرفت ها استفاده سوء می برند و در همين راستا استعمال داروهای نيروزا در ورزش يكي از مسائلی است كه جوامع كنونی با آن روبرو است .
دوپينگ يا همان استفاده غير مجاز داروها در ورزش دستاويز خوبی برای سودجويان اين عرصه بوده و با سوء استفاده از حس قدرت طلبی و شهرت طلبی و عنوان پرستی و با تبليغات فراوان و ايجاد وسوسه در بين ورزشكاران بر استفاده غير مجاز از داروها در بين اين قشر دامن می زنند .
زمانی كه تماشاگران در استاديوم های ورزشی و در ورزشگاهها بيشترين احساسات و تشويق های خود را نثار قهرمانان می كنند ، از عمق و اندازه رقابت های سهمگين كه در ميدان ورزش جريان دارد ، آگاهی ندارند .
زمانی كه در رقابت ، چند سانتی متر ، چند كيلو و چند گرم و چند ثانيه اختلاف می تواند ورزشكاران را به اوج برساند ، موضوع حساس تر شده و اينجاست كه معلوم می شود چرا شعار «پيروزی به هر قيمت» هدف قرار می گيرد و مصرف انواع داروهای زيان بخش و مهلك رواج می يابد .
استفاده نابجا از دارو در ورزش در بين ورزشكاران عوارض بسيار جبران ناپذيری دارد كه از آن جمله مي توان عوارض فيزيولوژيكی ، روحی و جسمانی را نام برد كه در مرحله اول متوجه خود ورزشكاران بوده و به طور مداوم در و فراوان در اكثر كتابها و مجلات و از طريق رسانه ها به ورزشكاران گوشزد می شود كه بحث در اين زمينه دراین مقوله نمی گنجد .
آنچه مورد بحث است عوارضی است كه در جامعه بر اثر پديده دوپينگ به وجود می آيد . وقتی كه يك ورزشكار اولين بار اقدام به دوپينگ می كند در اولين قدم نقض قانون نموده و مرتكب اولين جرم شده كه در صورت كشف و اثبات از طريق كميته های انضباطی و مراجع ذیصلاح مورد مجازات قرار می گيرد.
در صورت استفاده مكرر از داروها نقض قانون براي فرد ورزشكار عادت شده و او را مستعد نقض قوانين ديگر جامعه می نمايد اينجاست كه پديده دوپينگ در اولين قدم اثر خود را در سوق دادن افراد به سوی نقض قانون و هنجارهای جامعه نشان مي دهد .
اما اثرات دوپينگ به همين جا ختم نشده و عوارضی كه همين داروها از خود در جامعه برجا می گذارند بر می گردد به نوع دارو و مقدار دارو ، و هدفهای خاصی كه از طرف ورزشكاران دنبال می ‌شود به طور مثال فرد جهت افزايش توده عضلانی قدرت ، سرعت ، دقت خود از اين دارو استفاده سوء می كند .
مصرف طولانی مدت استروئيدها ، مخصوصاً استروئيدهای آندروژن ، هم در مردان و هم در زنان باعث افزايش حالت تهاجمی و رفتارهای خشن و رفتارهای غير اجتماعی می گردد كه بسياری از ورزشكاران از اين عارضه ها استقبال كرده و آن را به حساب فوايد اين داروها می دانند و بخصوص در ورزشكاران قدرتی مورد استقبال جوانان است .
اما حقيقت اين است كه اين عارضه بيشتر از آنكه مفيد باشد مضر خواهد بود . خشم و عصبانيت در بسياری از موارد باعث به هم خوردن رابطه دوستی و بروز خرابكاری و رفتارهای غير قابل كنترل در فرد می شود و در كل استفاده فراوان و طولانی مدت ورزشكاران از اين داروها بطور جدی می تواند زمينه ساز و باعث افزايش جرم در بين قشر ورزشكاران شود .
از ديگر عوارض اين داروها مي توان به احساس سرخوردگی و افسردگی ناشر از آن اشاره كرد . زمانی كه فرد با مصرف اين داروها به جثه ای تنومند و عضلانی ، ستبر و برجسته خود می نازد كاملاً خشنود و راضی است اما با قطع مصرف دارو و افت توانائی های جسمی و بدنی در كل با افت محسوس شرايط بدنی دچار افسردگی می شود كه اين سرخوردگی و افسردگی شرايط مطلوب انجام جرم را فراهم می كند .
وقتی مصرف اين داروها به وضوح در افراد مصرف كننده زمينه ساز جرم شده و از سالهای دور كه اين پديده شوم در بين ورزشكاران رايج شده زمانی كه آندرس قهرمان دانماركی پرتاب ديسك خود را از بالای كليسای بزرگ ويبورگ پائين انداخت و بعد از بررسی موضوع مشخص شد كه وی به علت مصرف زياد هورمونهای آنابوليك و محرك ها تحت درمان روانپزشك بوده و همچنين اخيراً در اكثر كشورهای اروپايی مثل آلمان ، بلژيك چند سالی است كه در كلينيك های مخصوص افراد مبتلا به افسردگی و افرادی كه دست به خشونتهای افراطی (جنون استروئيدی) تحت درمان قرار مي گيرند و بيشتر اين قربانيان قهرمانان حرفه ای سابق ورزش های دوچرخه سواری ، وزنه برداری ، دوميدانی و بوكس هستند به وضوح و روشنی نقش پديده دوپينگ در ايجاد جرائم نشان داده می شود اينها همه مسئوليت مديران ورزشی را برای مبارزه بيشتر با اين پديده سنگينتر كرده تا ورزش از اهداف بالای انسانی خود دور نشود .
سرپرست فدراسيون پزشكي ورزشي، دبيركل ستاد مبارزه با دوپينگ و رئيس

كميسيون پزشكي كميته ملي المپيك، آگاه سازی ورزشکاران از طریق انتشار کتاب با موضوع

دوپینگ را گامی مؤثر در راه مبارزه با اين پدیده شوم در ورزش ایران ذکر کرد
.
دكتر كرم‌الله عليمرادي در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا
)
افزود: به نظر من آگاهي و شفاف سازی می‌تواند یکی از راه‌های مبارزه با دوپینگ باشد

و ما به عنوان عضوی از جامعه جهانی ضد دوپینگ، ملزم به رعایت مصوبات این جامعه به

ویژه آگاه سازی مردم هستیم و به عنوان اولين راه، انتشار کتاب را مؤثر مي‌دانيم
.
وی سپس به ذکر نمونه‌ای از روش‌های آگاه سازی مردم درباره دوپینگ پرداخت و

گفت: در کشور آمریکا نام یک ورزشکار دوپینگی بر کف خیابان حک شده‌است تا مردم به
...مطالب دیگر:
📗تاریخچه شهرهای اصفهان، کرج، تهران، مشهد و لرستان📗کار تحقیقی در مورد سلفی ها📗مقاله ترجمه شده رشته مدیریت با عنوان مدیریت ریسک📗مسائل آموزش و پرورش و ارائه راهکارها📗تحقیق در مورد روانشناسی یادگیری📗کار تحقیقی کلاهبرداری رایانه ای📗تحقیق کم توانی ذهنی📗طرح لگو هواپیما📗پلان خانه 80 متری📗پلان متل 660 متری📗طراحی نما با اتوکد📗مدل آشپزخانه📗طراحی سه بعدی با اتوکد📗طراحی نما هتل📗پلان متل سه طبقه📗طراحی داخلی اتاق هتل📗طراحی ویلا مدرن📗طراحی سونا📗تحلیل دو بعدی ایرفویل های چند المانی به کمک روش پنل عددی📗تحلیل رابطه عوامل شغلی باتعهد سازمانی بر اساس مدل ویژگی های شغلی📗طراحی هتل با اسکچ آپ📗تحلیل رنگدانه های جلبکی با رنگ نگاری مایع حاوی عملکرد بالا📗طراحی ویلا لوکس📗مقایسه ی محتوی کتابهای علوم پایه ایران و فنلاند بر اساس روش بررسی تصاویر و نمودارهای کتاب📗مبانی نظری تحلیل گردشگری ورزشی در شهر اصفهان بر اساس مدل SWOT