188- بررسی لایه بندی حرارتی در مخزن سد سفیدرود

188- بررسی لایه بندی حرارتی در مخزن سد سفیدرود
188- بررسی لایه بندی حرارتی در مخزن سد سفیدرود|50076079|zt

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی لایه بندی حرارتی در مخزن سد سفیدرود

لیلا امیری - دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش محیط زیست دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
فریدون وفایی - استادیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
محمد حسین اردلان - کارشناس ارشد منابع آب موسسه تحقیقیات آب


چکیده مقاله:

لایه بندی حرارتی یکی از اثراتی است که در دریاچه های عمق و مخازن سدها اتفاق می افتد. در این حالت کیفیت آب در اعماق پایین مخزن سدها دچار تغییر می شود. به علت آنکه در این شرایط امکان رسیدن نور خورشید به این اعماق فراهم نمی شود و در بعضی فصول اختلاط آب مخزن به پایین ترین حد خود می رسد در نتیجه امکان بهره برداری از آب های عمقی به علت کیفیت پایین آنها میسر نمی باشد. در این مقاله سعی شده است که شرایط ایجاد یا محو لایه بندی حرارتی در فصول مختلف سال مورد بررسی قرار گیرد. در این مقاله با استفاده از داده ای کمی و کیفی جمع آورد شده، پدیده های لایه بندی حرارتی در مخزن سد سفید رود مورد بررسی قرار گرفته است. برای شبیه سازی این پدیده از مدل ریاضی دو بعدی CE-QUAL-W2 استفاده شده است. نتایج شبیه سازی مخزن سد سفید رود حاکی از عدم وجود لایه بندی در مخزن می باشد. مخزن سفید رود جزء مخازن با اختلاط کامل محسوب می شود که توزیع دما در عمق آن در دوره های تابستانی و زمستانی تقریبا یکنواخت است. در ادامه ضمن انجام تحلیل حساسیت عوامل مؤثر در محو لایه بندی مخزن و همچنین مقایسه نتایج شبیه سازی سه مخزن (کرخه، سفیدرود و Degray) ، عواملی از قبیل ابعاد هندسی مخزن، زمان ماند، عامل باد و شرایط اولیه در بالادست بعنوان پارامترها تعیین کننده در محو لایه بندی مخزن سد سفید رود معرفی گردیده اند.


کلیدواژه‌ها:

مخزن سد سفیدرود - لایه بندی حرارتی - شبیه سازی - CE-QUAL-W2


نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:


امیری, لیلا؛ فریدون وفایی و محمد حسین اردلان، ۱۳۸۸، بررسی لایه بندی حرارتی در مخزن سد سفیدرود، هشتمین کنگره بین المللی مهندسی عمران، شیراز، دانشگاه شیراز،

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (امیری, لیلا؛ فریدون وفایی و محمد حسین اردلان، ۱۳۸۸)
برای بار دوم به بعد: (امیری؛ وفایی و اردلان، ۱۳۸۸)مطالب دیگر:
📌تحقیق سيستم هاي ساخت و ساز خشك (سازه های جدید)📌پروژه طراحی و ساخت و نصب مخازن ذخیره در صنعت📌تحقیق در مورد کارخانه صنعتی پنبه ریز ( شرکت بوشهر مسواک )📌تحقیق درمورد ماشين‌هاي‌ عمومي‌ تراش‌ چوب‌ (آئين‌ حفاظت‌ و ايمني)📌مقاله انرژی های نو📌شستشوی آهن از مسیر هوایی📌مقاله ترجمه شده به همراه فایل شبیه سازی :ارائه یك روش جدید برای طراحی پایدارساز سیستم قدرت مقاوم📌پروژه انواع بتن📌تحقیق کامل در مورد انواع آفات چغندر قند📌پروژه کامل انواع گل و گیاه و مشخصات آن ها📌تحقیق پیرامون خاک و آبیاری📌فایل آموزشی مشخصات سیستم تلفن📌پاورپونت امنیت شبکه و اهمیت دیواره آتش📌پاورپوینت بررسی مزایا و نگرانی های آموزش الکترونیکی📌پاورپوینت بررسی وضعیت نرم افزار درایران📌پروژه تزريق گاز به چاه هاي كم فشار براي افزايش بهره وري📌پاورپوینت ساختار فایل ها و بازیابی اطلاعات📌تحقیق توربین های گاز📌پاورپوینت فشرده سازی تصویر و فایل📌تحقیق بررسی MPLS📌شیپ فایل (لایه جی آی اسی GIS)📌پروژه پایانی تجزیه و تحلیل سیستم📌بررسی سيستم ثبت نام كانون فرهنگي آموزش📌تحقیق بررسي رنگ در نقاشي كودكان 3-6سال📌پروژه بررسی انواع مودم‌