دانلود تحقیق انرژی الکتریکی

دانلود تحقیق انرژی الکتریکی
دانلود تحقیق انرژی الکتریکی|40272666|zt

مقدمه:

در حال حاضرتولید انرژی الکتریکی در دنیا به مقدار زیادی بر ذغال سنگ، نفت و گاز طبیعی تكیه دارد. سوخت های فسیلی تجدید ناپذیرند، آنها بر منابع محدودی كه رفته رفته به پایان می رسند ، بنا شده اند.

در مقابل انرژیهای تجدید پذیر مانند باد و انرژی خورشیدی، پیوسته جایگزین می شود و هیچ گاه به پایان نمی رسند. اغلب انرژی های تجدید پذیر به دو صورت مستقیم یا غیر مستقیم از خورشید ناشی می شوند.

نور خورشید یا همان انرژی خورشیدی، می تواند برای گرم كردن و روشنایی خانه ها و سایر ساختمان ها، برای تولید الكتریسیته، برای آب گرم كردن، گرم کن های خورشیدی و انواع كاربردهای اقتصادی و صنعتی مستقیماً استفاده می شود.

همچنین گرمای خوشید موجب وزش باد می شود؛ همان انرژی ای كه توسط توربین های بادی گرفته می شود؛ سپس بادها و گرمای خورشید باعث تبخیر آب می شوند. وقتی این بخار آب به باران یا برف تبدیل می شود و از سرازیرها به رودخانه ها و مسیرهای آب هدایت می شود، انرژی آن می تواند گرفته شده و از توان هیدرو الكتریكی آن استفاده شود.

همراه با باران و برف، نور خورشید باعث می شود گیاهان رشد كنند، ماده ای كه آن گیاهان را می سازد، به عنوان توده زنده یا زیست توده می شناسیم.

بیومس می تواند به منظور تولید الكتریسیته، سوخت های حمل و نقل یا موارد شیمیایی استفاده شود. كاربرد بیومس برای هر یك از این اهداف، انرژی بیومس نامیده می شود.

هیدروژن نیز می تواند در بسیاری از تركیبات اصلی، مثل آب، یافت شود. هیدروژن فراوان ترین عنصر روی زمین است، اما بصورت یك گاز طبیعی موجود نیست. هیدروژن همیشه با دیگر عناصر تركیب شده است، مثل تركیبش با اكسیژن برای ساخت آب. وقتی هیدروژن از عنصر تركیبی اش جدا شود می تواند بعنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد.

تمام منابع انرژی تجدید پذیر از خورشید ناشی نمی شوند. انرژی زمین گرمایی دریچه گرمای درون زمین برای كاربردهای متنوع شامل: تولید توان الكتریكی و گرم و سرد كردن ساختمان هاست، و انرژی جزر و مد اقیانوس ها از نیروی كشش ماه و خورشید بر روی زمین ناشی می شود.

در حقیقت، انرژی اقیانوس از منابع متعددی ناشی می شود. علاوه بر انرژی جزر و مد، انرژی امواج اقیانوس بوسیله هر دو انرژی جزر و مد و باد، بوجود می آید. هم چنین خورشید بیش از آنكه عمق اقیانوس را گرم كند. سطح آنرا گرم می كند، ایجاد یك اختلاف دما می تواند بعنوان یك منبع انرژی بكار گرفته شود. تمامی اشكال انرژی اقیانوسی می تواند برای تولید الكتریسیته اعمال شود.

فصل اول

چرا انرژی تجدید پذیر مهم است؟

چرا انرژی تجدید پذیر مهم است؟

اهمیت انرژی تجدید پذیر به خاطر فواید آن است.

فایده های كلیدی آن عبارتند از:

فایده های محیطی: فن آوری های انرژی تجدید پذیر، منابعی پاك از انرژیهایی هستند كه از صنایع انرژی های مرسوم، تماس و آلودگی محیطی بسیار كمتری دارند.

انرژی برای نسل های آینده ما: انرژی تجدید پذیر پایان نخواهد پذیرفت، هرگز. اما منابع دیگر انرژی محدودند و همین روزها ته می كشند.

مشاغل و اقتصاد: سرمایه گذاری ها بر روی انرژی تجدید پذیر اغلب صرف تهیه مواد خام (لوازم و كالا) و مصرفی و ساختاری برای ساخت و نگهداری وسایل می شود، تا سرمایه گذاری بر روی واردات پر خرج انرژی. این بدان معناست كه پولی كه شما بابت انرژی می پردازید، به جای اینكه وارد اقتصاد كشوری بیگانه شود، در كشور خودمان باقی مانده، اشتغال زایی كرده و موجب صرفه جویی اقتصادی در مصرف سوخت می شود.

1- فایده های محیطی:

فن آوری های انرژی قابل تجدید از صنایع انرژی مرسوم كه بر سوخت فسیلی تكیه دارد، با محیط اطرافش بسیار دوستانه تر عمل می كند.

سوخت های فسیلی در بسیاری از مشكلات زیست محیطی كه ما امروزه با آنها مواجه هستیم، سهم قابل توجهی دارند- گازهای گلخانه ای، آلودگی هوا و آلودگی آب و خاك- در صورتیكه متابع انرژی تجدید پذیر در این امر سهم بسیار اندكی داشته یا هیچ نقشی ندارند.

گازهای گلخانه ای، دی اكسید كربن، متان، اكسید نیتروژن، هیدروكربن ها و كلروفلوئوركربن ها، جو زمین را مثل یك پتوی گرم و شفاف احاطه كرده اند، به اشعه های گرم خورشید اجازه داخل شدن می دهند و گرما را در نزدیك سطح زمین به دام می اندازند (نگه می دارند).

اثرات این گلخانه طبیعی، دمای متوسط سطح زمین را حدود 60 درجه فارنهایت
(33 درجه سانتیگراد) نگه می دارد. اما افزایش مصرف سوخت های فسیلی، بطور قابل توجهی انتشار (تولید) گازهای گلخانه ای را زیاد كرده است، مخصوصاً دی اكسید كربن، به وجود آورنده افزایش اثر گازهای گلخانه ای كه به عنوان گرمای محسوس و یكپارچه زمین شناخته می شود. مطابق نظر آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده، سهم دی اكسید كربن عهده دار 2/1 تا 3/2 افزایش عمومی دماست.

با این وجود، فن آوری های انرژی قابل تجدیدپذیر، گرما و الكتریسیته را با انتشار (تولید) مقدار ناچیز یا صفر دی اكسید كربن، تولید می كند. هم چنین استفاده از انرژی سوخت های فسیلی، منبع مهمی برای آلودگی هوا، آب و خاك می باشد.

آلاینده ها نظیر منوكسید كربن، دی اكسید گوگرد، دی اكسید نیتروژن، ذرات معلق و سرب- باج غم انگیزی از محیط گرداگرد ما می گیرند!

به عبارت دیگر، اغلب فن آوری های انرژی قابل تجدید، آلودگی ناچیز یا صفر تولید می كنند.

آلودگی و گرمای زمین هر دو، احتمال حتمی خطر بزرگ سلامتی نسل بشر را مطرح می كنند.

مطابق با رای انجمن ریه (آمریكا) آلودگی هوا در امراض ریه، نظیر: تنگی نفس، سرطان ریه و عفونت های نواحی تنفسی، سهیم است و سالانه قریب به 335000 نفر در آمریكا به این علل فوت می كنند.

ضمناً ممكن است اثرات طولانی مدت مرتبط با گرمای زمین، مخرب تر نیز باشد. عوارض مرگ و میر با هوای بسیار گرم امكان دارد و هنگامی كه دما بالا
می رود، امراض می توانند انرژی نهان قوی تری برای پیشرفت داشته باشند.

نهایتاً، فن آوری های انرژی قابل تجدید، می توانند به ما برای تغییر الگوهای مرسوم مصرف انرژی، برای ارتقاء كیفیت محیط پیرامون مان، كمك كنند.

2- انرژی برای نسل های آینده ما:

مصرف انرژی جهان، در آینده به كدام انرژی متمایل خواهد بود؟

بله، ما به خوبی می توانیم ثابت كنیم كه مصرف الكتریسیته، رشدی جهانی خواهد داشت. آژانس بین المللی انرژی مطرح می كند كه ظرفیت تولید الكتریسیته جهان تا سال 2020، تقریباً به 8/5 میلیون مگاوات، افزایش خواهد یافت. كه حدود 3/3 میلیون مگاوات، بیش از سال 2000 است.

در این حال، ذخایر سوخت های فسیلی كره زمین منبع اصلی كنونی انرژی مان، طبق نظر بهترین تجزیه و تحلیل گران صنعت نفت، از سال ها 2020 الی 2060 شروع به اتمام رسیدن خواهند كرد.

ما چگونه احتیاجمان به آن مقدار انرژی را بر طرف خواهیم كرد؟

انرژی تجدید پذیر می تواند بهترین پاسخ ما باشد.

كمپانی بین المللی شل، پیش بینی می كند كه در سال 2060، انرژی تجدید پذیر، 60% انرژی جهان را تأمین خواهد كرد.

بانك جهانی تضمین میكند كه نرخ داد و ستد برای انرژی خورشیدی (الكتریسیته) طی 30 سال، به طور مقطوع به چهار تریلیون دلار خواهد رسید.

همچنین سوخت های بیومس (زیست توده ای) می توانند جانشین گازوئیل شوند. و بر عكس سوخت های فسیلی، منابع انرژی تجدید پذیر، قابل نگهداری می باشند و هیچ وقت تمام نمی شوند عملكرد امروز ما برای مرسوم نمودن فن آوری های انرژی قابل تجدید، نه تنها به نفع حال ماست، بلكه موجب تولید منافع زیادی نیز خواهد شد.

3- شغل ها و اقتصاد:

قشر گسترده ای از ایالات متحده مجبور به واردات سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز طبیعی، برای تولید برق، گرما و سوخت، هستند. هزینه این سوخت های فسیلی می تواند بالغ بر میلیون ها دلار شود و هر دلاری كه صرف واردات انرژی شود، یك دلار از اقتصاد محلی كسر می شود.

در این حال، منابع انرژی تجدید پذیر، بطور موضعی (محلی) گسترش یافته، هزینه صرف شده برای انرژی از كشور خارج نمی شود، اشتغال زایی نموده و موجب تقویت اقتصاد می شود. كسر فن آوری های انرژی قابل تجدید، زحمتی سخت می طلبد.

شغل ها به زودی از ساخت و ساز، طراحی، نصب، سرویس و فروش محصولات انرژی تجدید پذیر، به پایان می رسند.

اشتغال هم چنین بطور غیر مستقیم از شغل هایی كه كمپانی های انرژی تجدید پذیر را با مواد خام، حمل و نقل، اسباب و لوازم و خدمات تخصصی نظیر محاسبات و خدمات اداری تغذیه می كنند، فراهم خواهد شد.

در نتیجه، دستمزد و حقوق حاصل از شغل هابر درآمد افزوده در اقتصاد محل را موجب می شود. از این گذشته درآمد حاصل از انرژی تجدید پذیر، چیزی بیشتر ازاین اقتصاد محلی را رشد می دهد، یعنی مزایایی برای كل كشور.

بطور مثال در سال 2001، ایالات متحده حدود 103 بیلیون دلار صرف واردات نفت از خارج كرده است. اما به عنوان یكی از سازندگان بزرگ سیستم های انرژی قابل تجدید جهان، می تواند با افزایش مصرف انرژی تجدید پذیر در سراسر دنیا، سرمایه بیشتری را به كشورش وارد كند. در حال حاضر سازندگان سیستم های فتوولتایی ایالات متحده حدود 3/2 كل سازندگان جهان هستند. و حدود 10% صادرات این سیستم های PV بیشتر صرف توسعه شده كه منجر به فروش سالیانه بیش از 300 میلیون دلار می شود.

چرا بهینه سازی انرژی اهمیت دارد؟

بهینه سازی یعنی انرژی كمتری برای انجام یك عمل واحد، صرف كنیم. بهینه سازی مصرف انرژی در كشور، در صرف پول كمتر برای انرژی توسط صاحبان مسكن، مدارس، ادارات دولتی، كارخانه ها و صنایع است. پولی كه باید صرف انرژی شود، در عوض می تواند صرف مایحتاج مصرف كنندگان، تحصیلات، خدمات و تولیدات شود. یك اقتصاد بهینه انرژی، می تواند بدون مصرف انرژی اضافی، رشد كند. اقتصادی كه كمتر انرژی مصرف كند، كمتر هم آلودگی تولید
كند، چون این دو (مصرف انرژی و آلودگی) بدقت به هم گره خورده اند.

- برای منازل: برای خانه یا مشاغل كوچك و برای سایر ساختارها(كارآیی)یا بهینه سازی انرژی، مصرف كمتر انرژی برای گرم كردن، سرد كردن و روشنایی ساختمان معنا میدهد. و هم چنین خرید وسایل كم مصرف از قبیل كامپیوترها و سایر لوازم منزل می باشد. برای مالكان خانه و صاحبان مشاغل، مصرف كمتر انرژی، ذخیره مالی محسوب می شود.

- برای ماشین ها: برای ماشین شما و دیگر وسایل نقلیه، بهینه سازی انرژی به معنای ساخت ترن های جدید و دیگر تكنولوژی های وسایل نقلیه است.

ماشین های مجهز به موتورهای دو گانه (دو سوختی) بنزین – الكتریكی یا مجهز به سلول های سوختی، دو مثال از بهینه نمودن انرژی در وسایل نقلیه است.

- برای شركت های برق: برای شركت برق و سایر تهیه كنندگان الكتریسیته (برق) بهینه سازی انرژی، اغلب بدن معناست كه به مشتریان شان كمك كنند تا انرژی را در خانه ها و مغازه هایشان ذخیره كنند. البته هم چنین به معنای رساندن و ذخیره موثرتر و بهتر برق نیز هست.

- برای صنایع محلی: برای صنایع محلی (صنایع محدود و كوچك)، بهینه سازی انرژی به معنای یافتن راه كارهائی است كه كار یكسانی را با انرژی كمتر، انجام دهند. مثلاً ریخته گری پیوسته، در صنایع فولاد، پیشرفتی در راه كارآیی (بهینه نمودن) انرژی است. بهینه سازی انرژی هم چنین به معنای استفاده بهتر از موتورها، سیستم های بخار، سیستم های فشرده سازی هوا و سایر ابزار و وسایل صنعتی می باشد.


انرژی نو:

در این جا انرژی های تجدید پذیر را به منظور بررسی، به عنوان های زیر دسته بندی نموده در زیر، به شرح یکی ازآنها می پردازیم:

— انرژی زنده یا انرژی زیست توده

— سوخت زنده

— انرژی باد

— انرژی خورشید

— انرژی زمین گرمایی

— انرژی هیدروالكتریك

— انرژی هیدروژن

— انرژی اقیانوسی

جایگاه انرژی خورشیدی در تأمین الكتریسیته

از جمله سؤال های كه در رابطه با انرژی با آن موجه هستیم این است كه وضعیت انرژی در چند دهه آینده چگونه خواهد شد اقتصادی ترین منبع انرژی كدام است و آیا خورشید می توان به عنوان منبع انرژی با حرفه اقتصادی مطرح شود. نیاز به انرژی به وضوح بر همگان آشكار است و این نیاز به مرور با افزایش پیشرفت های تكنولوژیكی و جمعیت جهان بیشتر مشهود است آمارهای موجود نشان دهنده این ایست كه مصرف انرژی در دنیا به نحوی است كه به ازای هر 14 سال میزان تقاضا دو برابر می گردد و تا كنون فقط برای انرژی الكتریكی در هر 10 سال تقریباً تقاضا دو برابر شده و این رشد میزان تقاضا در كشورهای در حال توسعه با شتاب بیشتری همراه بوده و تقریباً به ازای هر 7 سال دو برابر شده است. به طور مثال در اواخر دهه 1980 واردات نفت كشور آمریكا به حدود 7 میلیون بشكه در روز رسید كه تقریباً دو برابر (3/1 میلیون بشكه در روز) واردات آنها در سال 1980 بود این در حالی است كه مقدار نفت مصرفی برای تولید الكتریسیته در آمریكا حدود 4% اكثریت مصرفی در آمریكا را در بر می گیرد و 52% انرژی الكتریكی در آمریكا از ذغال سنگ تولید می شود. با اینكه اكثریت منابع تأمین الكتریسیته در آمریكا از ذغال سنگ استفاده می گردد اما قوانین مصوب در رابطه با محیط زیست به جهت ریزش باران های اسیدی ناشی از آلودگی سوزاندن ذغال سنگ و گرم شدن سطح زمین، آلودگی آب های سطح زمین
و ... مشكلاتی را در صنعت ذغال سنگ آمریكا به وجود آورده است و به همین سبب انتظار می رود كه مصرف نفت و گاز طبیعی كه نسبت به ذغال سنگ نسبتاً تمیزتر می‌باشد افزایش یابد ولی سوزاندن این مواد نیز سبب ایجاد آلودگی‌های كربنی
سولفوری می گردد افزایش روزافزون جمعیت و پیشرفت های تكنولوژی كه سبب ارتقاء سطح زندگی گردیده است عاملی است كه سبب افزایش تقاضا برای الكتریسیته خواهد شد. اگر نگاهی به میزان تقاضای تأمین الكتریسیته از منابع موجود در دنیا از سال 1960تا 1990 مورد بهره برداری قرار گرفته است بیاندازیم مشاهده می كنیم كه موارد بهره برداری از منابع مختلف در تأمین انرژی الكتریكی در جهتی است كه بیشتر از منافع فسیلی استفاده شده است.

جدول زیر نشان دهنده بعد این مطلب است كه نفت و گاز سهم بسزایی در تامین الكتریسیته دارند و آمارهای موجود از سال 1974 مقدار انرژی حاصل از منابع فسیلی کشف شده و به ثبت رسیده اعم از زغال سنگ، نفت و گاز را 15 10×1/7 كیلو وات ساعت برآورده نموده است.

جدول 1-1- بهره برداری از منابع انرژی مختلف برای تأمین انرژی الكتریكی در سال های مختلف (واحد 1. B. BTV)

اگر نرخ اثر تقاضای الكتریسیته را با توجه به جدول فوق 5 درصد در نظر بگیریم مقدار نیاز به انرژی كه در سال 1987 تقریباً 14 10×2/1 كیلو وات ساعت بود در سال 2001 میلادی به دو برابر یعنی 14 10×4/2 رسیده است.

بدیهی است كه با توجه به این كارها به این منابع چندان هم نمی توان متكی بود و از طرف دیگر از نظر اقتصادی هم استفاده از آنها به صرفه نخواهد بود در حالیكه در همین آمار گیری مقدار انرژی تشعشعی قابل جذب خورشید را تقریباً 100 برابر انرژی حاصل از منافع فسیلی موجود برآورد نموده است. بنابراین باید توجه بیشتری به انرژی خورشیدی در تأمین الكتریسیته شود حال با توجه به این نیازها منابع انرژی و مشكلات محیطی ناشی از سوخت های فسیلی جدیت بیشتری برای یافتن منابع انرژی كم خطرتر را می طلبند هم اكنون در دنیا مراكز تحقیقاتی بزرگی جهت دسترسی به انرژی های مطلوب تر در حال تحقیق و بررسی می باشد مطالعات و بررسی های انجام شده منجر به استراتژی های كوتاه مدت و بلند مدت برای تأمین الكتریسیته شده است كه در این استراتژی ها انرژی خورشیدی نقش بسیار مهمی را ایفا می كند زیرا انرژی خورشیدی عملاً بدون محدودیت و آلودگی قابل دسترسی است و سطح زمین به مقدار 27 10×7 كیلو وات ساعت از انرژی خورشیدی را در سال دریافت می کنداین مطلب كه مصرف سوخت های فسیلی جهت تأمین انرژی الكتریكی كاهش و منابع تأمین انرژی الكتریكی با استفاده از انرژی خورشیدی افزایش می یابد كه این منابع عبارتند از:

انرژی حرارتی خورشید، فتوولتائیك (نورولتی)، ژئوترمال (زمین گرمایی) انرژی
بیوگاز و ... .

در این سیستم ها نورولتی یكی از بهترین روش های انرژی تجدید شونده است كه هم در نقاط با شرایط آب و هوایی مختلف قابل استفاده هستند. این سیستم ها قابل استفاده در بیابان جنگل های بارانی و در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه می باشد سیستم های نورولتی به سیستم هایی اطلاق می شود كه نور را
مستقیماً به الكتریسیته تبدیل می كنند. این سیستم ها هم اكنون اكثراً به صورت مستقل از شبكه برق سراسری مورد استفاده قرار می گیرند ولی برای كاربردهایی كه دور از منابع برق می باشند و به سبب نیاز و حداقل نگهداری توانایی بالا، عدم نیاز به سوخت و عدم ایجاد آلودگی قابل گسترش و نصب در هر نقطه كارآیی بسیار بالایی دارند و تقریباً 97% از سیستم های نورولتی كه در سال 1990 به فروش رفته است برای كاربردهای خارج از شبكه تهیه شده اند. یك سیستم نورلتی عبارتند از:

1- ماژول های خورشیدی

2- باطری

3- شارژ الكترولر

4- مصرف كننده ها

ماژول های خورشیدی

ماژول ها یا صفحات خورشیدی كه اصلی ترین قدرت یك سیستم نورلتی را تشكیل می دهند وظیفه تبدیل نور به الكتریسیته را دارند صفحات خورشیدی از اتصال یك سری سلول خورشیدی كه به صورت موازی و سری به هم متصل می شوند شكل
می گیرد. سلول های خورشیدی كه وظیفه تبدیل نور به الكتریسیته را به عهده دارند.

كه از مواد نیمه هادی ساخته می شوند و انواع مختلف آن عبارتند از:

1- سلول خورشیدی از مواد سیلیكونی تك كریستال

2- سلول خورشیدی از مواد سیلیكونی چند كریستال

3- سلول خورشیدی از مواد سیلیكونی بی شكل

4- سلول خورشیدی از مواد سیلیكونی

در اینجا سلول خورشیدی از مواد سیلیكونی چند كریستال مورد نظر می باشد.

یك صفحه خورشیدی از نوع MA 36/45 كه در آن 36 سلول خورشیدی با هم سری شده اند و دارای مشخصات زیر می باشند نشان داده شده است.

راندمان 5/11 درصد

جریان 7/2 آمپر

ابعاد 5/0 × 1 متر مربع

ولتاژ 16 ولت

توان 5/4 وات پیك در شرایط تست استاندارد

وزن 5/5 كیلو گرم

برای مصارف با ولتاژهای مختلف ماژول ها را می توان به صورت سری و موازی به هم متصل نمود.

باطری

سیستم های نورولتی فقط در صورتی كه در معرض نور قرار گیرند انرژی الكتریكی تولید می كنند و به همین سبب در هنگام شب و روزهای ابری كه شدت تابش نور خورشید ناچیز است از باطری استفاده می شود و باطری ها در زمانی كه شدت تابش مناسب است توسط صفحات خورشیدی شارژ می گردند.

شارژ كنترولر

جهت حفاظت باطری ها باید ولتاژ و مقدار شارژ باطری كنترل شود كه این عمل توسط دستگاه الكترونیكی شارژ كنترولر انجام می گردد.

مبدل DC‌ به AC

ولتاژ تولید شده توسط صفحات خورشیدی از نوع جریان مستقیم است و در صورتی كه مصرف كننده به جریان متناوب نیاز داشته باشد باید از مبدل جریان مستقیم استفاده نمود. همانطوری كه قبلا هم اشاره شد مزایای بالای این گونه سیستم ها و كارآیی فراوان آن سبب شده است كه مصرف این گونه سیستم ها مورد توجه قرار گیرد.

جدول2-1-رشد فروش سیستم‌های برق خورشیدی از سال 1985تا1990 نشان داده شده است.

برآورد هزینه تأمین الكتریسیته خورشیدی (فتوولتائیك)

هزینه مورد نیاز برای تأمین الكتریسیته خورشیدی (فتوولتائیك) به میزان وات تولیدی وابسته است برای روشن شدن مطلب هزینه مورد نیاز برای سه وات تولیدی مختلف 225 وات و 450 وات و 900 وات به صورت جداولی آورده شده است.

الف) 225 وات

جدول 3-1- لیست تجهیزات مورد نیاز همراه با قیمت آنها در جدول زیر آمده است:

ب) 450 وات

جدول 4-1- لیست تجهیزات مورد نیاز همراه با قیمت آنها در جدول زیر آمده است:

ج) 900 وات

جدول 5-1- لیست تجهیزات مورد نیاز همراه با قیمت آنها در جدول زیر آمده است:

تذكر:

1- فاصله بین تولید كننده الكتریسیته خورشیدی تا مصرف كننده كمتر از 20 متر در نظر گرفته شده است.

2- برق تولید شده DC می باشد بدیهی است برای مصارف AC نیاز به مبدل DC به AC می باشد كه در آن صورت هزینه مربوط به مبدل یا مبدل های ذكر شده در جدول های شماره 3 و 4 و 5 اضافه خواهد شد.

3- تجهیزات آمده ساخت داخل است.


فصل دوم

موقعیت فعلی و آینده انرژی طبیعی


طبقه بندی سیستم های خورشیدی

سیستم های خورشیدی، سیستم هایی هستند كه به وسیله آنها انرژی خورشیدی در جهت برآوردن نیازهای جوامع بشری به انرژی استفاده می شود.

1-1- سیستم های فتوبیولوژیكی

2-1- سیستم های شیمیایی

3-1- سیستم های فتوولتائیك

4-1- سیستم های حرارتی

سیستم های فتوبیولوژی

فرآیند فتوسنتز قدیمی ترین و گسترده ترین روش استفاده از انرژی خورشیدی است. گیاهان تشعشع خورشیدی را جذب كرده و به كمك آن گاز كربنیك و آب را به مواد قندی تبدیل می كنند. در روند این فعل و انفعالات گیاهان اكسیژن را آزاد و نیتروژن و مواد فسفری را كه برای ادامه حیات آنها ضروری است جذب می كنند. نتیجه این فرآیند ذخیره سازی بیولوژیكی انرژی خورشیدی است. انرژی خورشیدی (ذخیره شده در گیاهان) از طریق سوزاندن چوب یا تهیه سوخت هایی از قبیل الكل و متان بازیابی می شود. امروزه تهیه سوخت از مواد گیاهی به علت بازدهی پایین آن به ندرت
استفاده می شود راندمان این فرآیند بین 25/0 تا 5/. درصد بوده كه به طور قابل ملاحظه ای از بازدهی اشكال دیگر استفاده از خورشید كمتر است حتی با وجود این بازدهی كم هزینه تولید انرژی از بعضی از گیاهان با هزینه تولید سوخت های فسیلی قابل مقایسه می باشند از سوی دیگر می توان از سلولز كه نتیجه مستقیم فرایند فتوسنتز بوده و به مقدار زیادی در مواد مازاد كشاورزی و گیاهی موجود است به عنوان یك منبع انرژی زا برای تهیه مواد غذایی یا مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع بهره گرفت.

سیستم های شیمیایی خورشیدی

فایل ورد 157 ص


مطالب دیگر:
🔍تحقیق درباره معرفي نژادهاي گاوهاي بومي ايران🔍پاورپوینت درباره سنسورمادون قرمز.صفحه کلید ماتریسی.سنسورLM35🔍پاورپوینت درباره سوژه یابی در رسانه های خبری🔍پاورپوینت بیماریهای مزمن و کودک بیمار 🔍دانلود پاورپوینت درباره سروصدا🔍پاورپوینت تاریخچه جوشکاری🔍پاورپوینت بيماريهاي ناشي از عوامل فيزيكي🔍پاورپوینت درباره سل-تکنیک ها🔍پاورپوینت پردازش داده ها و مدیریت پایگاه اطلاعات🔍پاورپوینت درباره سد بتنی کوبیده غلطکی rcc 🔍پاورپوینت درباره سازمان هاي ارائه دهنده بهداشتي درماني در جهان 🔍پاورپوینت درباره سرپرستی تیم ها اردوها و کاروان های ورزش🔍پاورپوینت درباره سیر تحول و نظریات منظر شهری 🔍پاورپوینت درباره پیش بینی های مالی طرح🔍دانلود پاورپوینت طرح کسب و کار 🔍پاورپوینت درباره طراحی محصولات از ایده تا تولید🔍دانلود پاورپوینت درباره شيوه نامه كميته ها🔍پاورپوینت درباره سیستم مدیریت طرحهای سرمایه ای شرکت برق منطقه ای خراسان 🔍پاورپوینت درباره برنامه ریزی و سیاستگذاری فرهنگی در ایران🔍پاورپوینت درباره رويکردهای کيفی و ترکيبی در پژوهشهای روانشناسی 🔍پاورپوینت درباره روش نگارش و تدوين مقالات علمي🔍پاورپوینت درباره روانشناسی تربیتی🔍پاورپوینت درباره روش تحقیق در مدیریت🔍دانلود پاورپوینت درباره رای داوری ICSID🔍پاورپوینت درباره منابع درآمدي رويدادهاي ورزشي