دانلود پاورپوینت برفندیل یا برف چال

دانلود پاورپوینت برفندیل یا برف چال
دانلود پاورپوینت برفندیل یا برف چال|40262323|zt

یكی از تلاشهای عمده بشر تامین آب و ذخیره سازی آن در بخشی از مناطقی است كه به هر دلیلی تمامی یا بخشی از سال فاقد آب است.

كوه های بلند آهكی (به خصوص كارستی) واقع در مناطقی با تابستانهای گرم خشك و زمستانهای پر برف در اواخر فصل بهار تا اواسط تابستان علوفه نسبتاً زیادی را در اختیار دامداران می گذارند.

در صورتی كه در همین فصول در این مناطق آب مورد نیاز برای انسان و دام در اختیار نیست.

روشهای مختلفی جهت ذخیره سازی برف و یخ جهت تامین آب برای هنگام كم آبی ابداع شده اند.

شهرهای بزرگ واقع در پایكوه ها و دشتهای با تابستانهای گرم نیاز به برف و یخ داشته اند. یكی از راههای تهیه و نگهداری یخ تكنیك یخچالها بوده است.


یكی از شیوه ها ، جمع آوری و انباشت برف در كوهها( درز و شكافها ، شیله ها و آبكندها)و پوشاندن و نگهداری آن برای تابستان بوده است. برفندیل و برفچال اساساًهمین پدیده است.

تاریخچه

احتمالاً در بیش از دو قرن در ارتفاعات روستای آب اسك واقع در قسمت بالایی دره هراز جمع آوری برف در برفچال برای فروش آن در تابستان متداول بوده است. برفندیلها از سده های قبل و تا حدود ٥ دهه گذشته مورد استفاده ایلات كرمانج شمال خراسان قرار می گرفته اند و درموارد معدودی در حال حاضرنیز مورد بهره برداری قرار میگیرند.كاركرد این پدیده یكسره دگرگون شده و در حال حاضر تنها كاربرد برفچال ذخیره سازی برف جهت تامین آب دام در تابستان است .

برف اندیل(معادل برفچال)

تعریف:یعنی پوشاندن روی برف با خار و خاشاك و علف و گون و حتی نایلون برای جلوگیری از ذوب سریع آن بر اثر تابش آفتاب.


برفندیل یك پدیده زیبای طبیعی است كه انباشت برف در برخی از آنها تا چند متر میرسد. برفندیل (Barfandil) به یخچال طبیعی كوچك و به عبارتی محل انباشت برف در مناطق كوهستانی اطلاق میشود.

پراكندگیالبرز مركزیدر خراسان كوه های هزار مسجد و بینالود

مانند برفند یل های كوه علی كل در دهستان هزار مسجد

منطقه شاوست در میانكوه درگز

قدمگاه كوه های نورانی

و برفندیلهای گلول در شمال شیروان، كه این برفندیلها در دامنه های پشت به آفتاب مشرف به مرز ایران و تركمنستان قرار دارند.

برخی از این برفند یلها در فرازی بیش از 2500 متر هم قرار دارد كه شكل یخچالهای طبیعی را به خود گرفته اند مانند قدمگاه و دربندی كه در همه سال می پاید، اما آنهایی كه در كوههای با ارتفاع كمتر از 2500 متر واقع هستند تا نیمه و گاه تا پایان تابستان می مانند.

این پدیده تقریبا در تمام منطقه جنب حاره ای با تابستان های خشك و بخصوص در نواحی كارستی كه با كمبود آب روبروست شناخته شده است.

علل پیدایش برف اندیل
  • بهره برداری بلندترین بخش ارتفاعات مراتع بعلت افزایش جمعیت و تراكم دام
  • عدم امكان تشكیل چشمه و یا جریان آبهای سطحی در بلندترین بخش (زیرا در این ارتفاعات ،ارتفاعی بلندتر نیست كه آب را در خود ذخیره كند و سپس به صورت چشمه سار پس دهد.)
  • عدم امكان ایجاد حوضچه طبیعی برای ذخیره سازی آب برف و باران (چون تشكیلات آهكی است و آب را در خود نفوذ میدهد).
  • فایل پاورپوینت 27 اسلاید


    مطالب دیگر:
    📌پاورپوینت مدیریت خرده فروشی، عمده فروشی و تدارکات بازار (فصل نوزدهم كتاب اصول بازاریابی كاتلر)📌پاورپوینت برنامه ریزی نیروی انسانی و کارمندیابی📌پاسخ های کاملاً تشریحی سوالات کارشناسی ارشد تئوری های مدیریت مجموعه مدیریت سال 93 همراه با ذکر منبع📌پاسخنامه کاملاً تشریحی سوالات تئوری های مدیریت، رفتار سازمانی پیشرفته و مدیریت منابع انسانی پیشرفته📌حل تشریحی و جامع مسائل فصل 2 الی 8 کتاب مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته راعی و پویان فر📌پاورپوینت پردازش بي سيم، پردازش سيار و تجارت سيار📌پاورپوینت پیوند بین استراتژی های کسب و کار، توسعه و آموزش کارکنان📌پکیج کامل جزئیات اجرایی انواع سازه ها📌پکیج کامل و حرفه ای آبجکت های اتوکد و سمبل های پرکاربرد📌تحقیق بازرسی چشمی در بازرسی جوش📌پاورپوینت مکانیک خاک پیشرفته📌پکیج کامل سمپل های اتوکد ماشین آلات عمرانی📌پروژه کامل طراحی ساختمان بتنی، دارای فایل های EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📌پروژه کامل طراحی ساختمان فولادی، دارای فایل EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📌پروژه کامل طراحی سازه های فولادی، دارای فایل EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📌پروژه کامل طراحی ساختمان بتنی، دارای فایل EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📌تحقیق نیروگاه بخاری📌پاورپوینت کامل درس ارزیابی کار و زمان📌پاورپوینت کاربرد سنجش از دور (RS) در مهندسی مدیریت منابع آب در نظارت بر تغییرات اقلیم برای سال 95📌پاورپوینت کاربرد سنجش از دور (RS) در مهندسی مدیریت منابع آب در دانشگاه امیرکبیر📌پاورپوینت عیوب جوش و محدوده پذیرش براساس استاندارد ISO 5817📌چارت علائم جوشکاری AWS Welding Symbol Chart انجمن جوشکاری آمریکا (AWS)📌پروژه کامل طراحی ساختمان فولادی، دارای فایل های EATBS و Word (قابل ویرایش)📌پروژه کامل طراحی ساختمان بتنی، دارای فایل های EATBS ، SAFE و Word (قابل ویرایش)📌پنج پاورپوینت کامل درس مهندسی هیدرولوژی