دانلود مقاله اکولوژی برنج

دانلود مقاله اکولوژی برنج
دانلود مقاله اکولوژی برنج|40180825|zt-1- مقدمه1-1-1- مبداء اولیه برنج:

نام برنج از زبان هندی گرفته شده است كه به آن اریسی (Arisi) می‌گویند. در زبان انگلیسی به برنج Rice‌ گفته می‌شود كه همان نام عمومی برنج است. در زبان فرانسه Riz و در استان گیلان به برنج (بج) (Bej) و به خوشه آن (ورزه) (Vorze) و به شلتوك آن جو می‌گویند.

كشت برنج كه امروزه در تغذیه صدها میلیون انسان در سرتاسر جهان نقش مهمی را عهده‌دار است. در چین و هندوستان سابقه هفت هزار ساله دارد(7)، اما كشت برنج در ایران از 2000 سال پیش متداول بوده است. در زمان هخامنشیان، اشكانیان و ساسانیان نیز در ایران برنج كشت می‌شده است. هم‌اكنون در استان‌های گیلان و مازندران از مناطق تولید برنج در كشور هستند(1).

اعتقاد بر این است كه منشاءoryza sativa متداولترین گونه برنج، قاره آسیا است. 90درصد كل تولید برنج از آسیاست، از جمله كشورهایی مثل چین، هندوستان، ژاپن، كره، جنوب شرقی آسیا و جزایر مجاور اقیانوس آرام كشت می‌شود. در خارج از آسیا، كشورهایی مثل برزیل و ایالات متحده با تولید 5/0درصد از برنج مصرفی جهان، بیشترین مقدار تولید را دارند.

بیش از 70% برنج دنیا در مناطق گرمسیری مرطوب آسیا كشت می‌شود و تنها نقاط نسبتاً كوچكی از مناطق خشك به كشت آن اختصاص دارد. با این حال تولید برنج در بعضی نقاط نیمه‌خشك، به ویژه در كشورهایی كه آب و هوای مدیترانه‌ای دارند، مانند ایالات متحده آمریكا (كالیفرنیا)، مصر، اسپانیا و ایتالیا بالنسبه حائز اهمیت می‌باشد، زیرا در این مناطق برنج گذشته از اهمیت اقتصادی كه دارا می‌باشد، به لحاظ آنكه می‌توان در خاك‌های شور و نمكزده كشت شود، در روند اصلاحی این خاك نقش مهمی را ایفا می‌كند(7).

در مورد قدمت اهلی كردن برنج در مقایسه با گندم، نمی‌توان قاطعانه اظهارنظر كرد، لیكن شواهدی در دست است كه برنج در 5000 سال پیش در چین به صورت دیم كاشته می‌شد و آنگاه بعد از گسترش و توسعه زراعت در دره‌ها و دلتاها، گونه‌هایی بوجود آمده كه قادر به روئیدن در آبهای راكد شده‌اند(7).

گسترش و انتشار برنج به مناطق خشك و نیمه‌خشك، یعنی آسیای غربی و منطقه مدیترانه‌ در تاریخ‌های بعدی صورت گرفته و احتمالاً در زمان امپراتوری ایران بوده است كه گیاه مزبور در بین‌النهرین كشت می‌شده و از آن پس وارد سوریه و تركستان (تركیه) شده است. بعد از حمله اسكندر به هندوستان، برنج وارد یونان شد و از آنجا توسط اعراب به كشورهای مصر، مراكش، اسپانیا و غرب آفریقا منتقل گردید(7).

جدول 1-1، سطح زیر كشت، عملكرد و تولید كشورهایی كه بیش از 5 میلیون تن برنج در سال تولید می‌كنند را نشان می‌دهد. كلیه كشورها بجز چهار كشور چین، ژاپن، كره و ایالات متحده، بطور كامل و یا عمدتاً كشورهای گرمسیری هستند. چین و هند، هر دو برنج را در مناطق گرمسیری تولید می‌كنند. اگرچه بیشترین سطح زیر كشت برنج در هر دو كشور در رابطه با سیستم‌های رودخانه‌ای آنها در مناطق گرمسیری می‌باشد، متوسط عملكرد كشورهای گرمسیری اساساً كمتر از كشورهای معتدله است: بین 3/4-2 تن در هكتار است، اما قابلیت تولید برنج در در جنوب چین به طور متوسط 7/5 تن در هكتار در مقایسه با 6/5 تا 7/6 تن در هكتار در كشورهای معتدله است. متوسط قابلیت تولید برنج در كشورهای گرمسیری تولید كننده بالا در حال حاضر، 8/2 تن در هكتار است و در طی دهه گذشته، 36/0 درصد افزایش یافته است.

جدول 1-1: كشورهای عمده تولیدكننده برنج، سطح زیر كشت، عملكرد و تولید در سال 1991 در كشورهایی كه بیش از 5 میلیون تن در سال تولید دارند.

كشور

سطح زیر كشت (میلیون در هكتار)

عملكرد (تن در هكتار)

تولید (میلیون تن)

چین

1/33

66/5

45/187

هند

2/42

63/2

94/110

اندونزی

19/10

35/4

32/44

بنگلادش

94/10

61/2

57/28

تایلند

10

2

04/20

ویتنام

29/6

09/3

43/19

میانمار

83/4

73/2

2/13

كره

88/1

69/6

58/12

ژاپن

05/2

86/5

12

فیلیپین

42/3

83/2

67/9

برزیل

14/4

29/2

5/9

آمریكا

11/1

3/6

7

2-1-1- اهمیت برنج:

اصطلاح «برنج خوردن» در بسیاری از زبان‌ها به منظور القاء فكر «غذا خوردن» یا بطوركلی «خوردن» بكار می‌رود. برنج محصول عمده گیاهان زراعی مهم كشورهای در حال پیشرفت است و قوت غالب بیش از یك سوم جمعیت دنیا را تشكیل می‌دهد. این ماده غذایی به منزله نیمی از خوراك یك میلیارد و هشتصد میلیون نفر و نیز از ربع تا نیمی از چهارصد میلیون نفر دیگر است (7).


مطالب دیگر:
📎دانلود تحقیق در موردتاثير-كامپيوتر-و-اينترنت-بر-كودكان-11-ص📎دانلود تحقیق در موردتاثير-كامپيوتر-و-اينترنت-بر-كودكان-و-نوجوانان📎دانلود تحقیق در موردتاثير-موانع-ارتباط-فردي-بر-تعارض-سازماني-16-ص📎دانلود تحقیق در موردتاثير-نوع-دندانه-و-عوامل-فيزيكي-بر-تخريب-برخي-از-رنگينه-هاي-طبيعي-در-منسوجات-ابريشمي-صفويه-52-ص📎دانلود تحقیق در موردتاثير-ورزش-بر-فعاليت-هاي-رواني-34-ص📎دانلود تحقیق در موردتاثير-ورزش-بر-قلب📎دانلود تحقیق در موردتاثير-ورزش-در-بيماري-قلبي📎دانلود تحقیق در موردتاثيرات جنگل📎دانلود تحقیق در موردتاثيرات-تمرينات-ورزشي-بر-روي-ليپيدها-و-ليپروتئين-ها-خون-در-كودكان-و-نوجوانان-24ص📎دانلود تحقیق در موردتاثيرات-ورزش-بر-كودكان-16-ص📎دانلود تحقیق در موردتاثيرنقش پرداخت تسهيلات بانكي در افزايش سطح اشتغال روستاها 25 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر رسانه‏ها در تغییر تفکرات جوامع بشری 88 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر آلودگی بر گیاهان📎دانلود تحقیق در موردتاثیر آموزش در منابع انسانی در سازمانها📎دانلود تحقیق در موردتاثیر آموزش هنر بر خلاقیت کودکان 30 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر آموزش کار آفرینی بر رشد کسب و کارهای جدید 22 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر آموزش کار آفرینی بر رشد کسب و کارهای جدید📎دانلود تحقیق در موردتاثیر ادیان بر هنر چین 13 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر اقتصاد بر توسعه شهر ها 16 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر امواج بر گیاهان📎دانلود تحقیق در موردتاثیر امکانات آموزشی بر دانش آموزان 37 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر انقلاب ایران در بیداری اسلامی📎دانلود تحقیق در موردتاثیر بحران مالی در سطح دنیا 17 ص📎دانلود تحقیق در موردتاثیر تمدن ایرانی بر تمدن اسلامی📎دانلود تحقیق در موردتاثیر تورم در بورس 65 ص