دانلود تحقیق داروهای ضد درد 23 ص

دانلود تحقیق داروهای ضد درد 23 ص
دانلود تحقیق داروهای ضد درد 23 ص|40108599|zt

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 28 صفحه

داروهای ضد درد Analgesics درد یك حالت حسی و نمایانگر اختلال در بدن می باشد.
درد را می توان از دو طریق عضوی تحت تاثیر قرار داد .
نخست می توان از راه محیطی حساسیت گیرنده های مربوطه را به قدری كاهش داد كه تحریك پذیری آنها توسط موجهای درد كاهش یافته و یا از بین برود كه نتیجه این عمل كاهش و یا از بین رفتن احساس درد می باشد .
همچنین می توان برای القاء آنالژزی موجهای درد را كه به تالاموس وارد شده و بر روی قشرهای حساس مغز اثر می نمایند تضعیف نموده و یا از بین برد.
با سنتز و كشف آنالژزیك های جدید تقسیم بندی ضد درد ها به تركیبات غیر مخدر و تركیبات مخدر دیگر رایج نبوده و امروزه آنها را از نظر قدرت اثر به دو گروه عمده ضد دردهای ضعیف و ضد دردهای قوی الاثر تقسیم می نمایند .
گروه اول را تركیباتی تشكیل می دهند كه جهت مداوای دردهای ساده و متوسط مناسب بوده و اكثر آنها دارای اثر تب بر (آنتی پیرتیك ) ، ضد التهابی ( آنتی فلوژستیك ) و ضد روماتیسمی نیز می باشند.
دردهای بسیار شدید مانند دردهای ناشی از اعمال جراحی ، دردهای سرطانی ، كولیك های كلیوی و صفراوی را نمی توان با تركیبات گروه اول تسكین داد و بدین منظور از ضد دردهای قوی كه اكثراً جزو تركیبات مخدر هستند استفاده بعمل می آید.
الف ـ دارو های ضد درد ضعیف و متوسط الاثر : مشتقات اسید سالیسیلیك ، مشتقات پاراهیدروكسی آنیلین (پاراآمینو فنل ها ) ، مشتقات پیرازول ، مشتقات اسید آنترا نیلیك و مشتقات فنیل آلكانوئیك اسید ها و تركیبات وابسته گروههای اصلی ضد دردهای ضعیف و متوسط الاثر را تشكیل می دهند.
طیف درمانی این داروها وسیع تراز مشتقات مرفین بوده بر خلاف ضد دردهای مخدر حتی در مصارف طویل المدت نیز ایجاد اعتیاد نمی نمایند.
ضد دردهائی از این گروه كه در سنتز و آزاد شدن پروستاگلاندین ها دخالت نموده و قادر به ورود به سیستم اعصاب مركزی باشند، دارای اثر پائین آورنده حرارت بدن كه در اثر آزاد شدن موضعی پروستاگلاندین ها توسط پیروژن های میكرواورگانیسم ها افزایش یافته است نیز می باشند.
این تركیبات كه به دارو های تب بر ( Antipyretics ) معروف هستند اثری بر بوی محرارت معمولی بدن ندارند.
1 ـ مشتقات اسید سالیسیلیك : اسید سالیسیلیك خود به علت اثر التهاب آور آن بر روی مخاط معده به عنوان یك داروی ضد درد قابل استفاده نبوده ولی مشتقاتش مانند اسید استیل سالیسیلیك (آسپیرین ) ، سالیسیل آمید .
اتوكسی بیزآمیدوژنتیزیك اسید دارو های ضد درد خوبی را نمایانگر می باشند.
اسید استیل سالیسیلیك : در سال 1898 دانشمندی به نام Hoffmann كه سعی می كرد یك مشتق سالیسیلات با قابلیت تحمل بهتر و سمیت كمتر از اسید سالیسیلیك به دست آورد موفق به سنتز اسید استیل سالیسیلیك در كارخانه بایر آلمان شد .
این تركیب امروز نیز یكی از مهمترین داروها ئی است كه از لحاظ كمی در دنیا بیش از مواد داروئی دیگر تهیه و مصرف می شود.
اثر آنتی پیرتیكی و آنالژزیكی آسپیرین مانند اسید سالیسیلیك است ولی قابلیت تحمل آن بهتر می باشد و می توان از مخلوط كردن آن با كربنات منیزیوم و یا هیردوكسید آلومینیم از التهابات مخاط معده كه توسط مشتقات اسید سالیسیلیك بوجود می آیند، جلوگیری نموده و یا خطر التهاب را كاهش داد.
بر


مطالب دیگر:
📖مبانی نظری بررسی تاثیر پولشویی بر مصرف در اقتصاد ایران📖پروپوزال بررسی تاثیر پولشویی بر مصرف در اقتصاد ایران📖پایان نامه مبارزه با پولشویی در قوانین ایران و اسناد بین المللی📖مبانی نظری مبارزه با پولشویی در قوانین ایران و اسناد بین المللی📖پروپوزال مبارزه با پولشویی در قوانین ایران و اسناد بین المللی📖مقاله مبارزه با پولشویی در قوانین ایران و اسناد بین المللی📖پایان نامه مبارزه با پولشویی در حقوق ایران و حقوق بین الملل📖مبانی نظری مبارزه با پولشویی در حقوق ایران و حقوق بین الملل📖پروپوزال مبارزه با پولشویی در حقوق ایران و حقوق بین الملل📖پیشینه تحقیق و مبانی نظری توسعه منابع انسانی📖مبانی نظری و پیشینه تحقیق چابکی 55 صفحه📖اصول و ابزارهای لازم جهت تحقق و بهبود چابکی در سطح سازمان📖سطوح و مدل های توسعه منابع انسانی با رویکرد باز و بسته به آن📖فایل اکسل نرم افزار های کارگاههای عمرانی📖پرسشنامه استاندارد چابکی سازمانی شریفی و ژانگ📖پرسشنامه استاندارد توسعه منابع انسانی تونکه نژاد و داوری 1388📖مدل های زنجیره تامین چابک و بررسی شاخص ها و عناصر آن📖حجم پولشویی در اقتصاد ایران📖مبانی نظری حجم پولشویی در اقتصاد ایران📖پروپوزال حجم پولشویی در اقتصاد ایران📖ارائه مدلی جهت تقلب مالی در صنعت بانکی📖مبانی نظری ارائه مدلی جهت تقلب مالی در صنعت بانکداری📖پروپوزال ارائه مدلی جهت تقلب مالی در صنعت بانکی📖پاورپوینت بازاريابي تك به تك📖پاورپوینت تحلیل استراتژی های شرکت تولیدی تلاونگ