دانلود تحقیق مبانی نورد 38ص

دانلود تحقیق مبانی نورد 38ص
دانلود تحقیق مبانی نورد 38ص|40107517|zt

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 41 صفحه

تاریخچه تولید فولاد در جهان رشد صنعت فولاد و آهن همراه با وضع اقتصادی مستحكم، در بسط و پیشرفت صنعتی یك كشور نقش مهمی را داراست.
كوشش هر كشوری در این است كه برای پیشرفت و ترقی بیشتر در جهان صاحب صنایع آهن و فولاد شخصی باشد.
این جنبش و كوشش به طور مخصوصی بعد از جنگ جهانی اول هویدا شد.
در فاصله بین سال های 1920 و 1929 تولید به طور پیوسته توسعه یافت و 72 میلیون تن به 5/120 میلیون در سال بالغ گردید، ولی در اثر بحران شدید و ناگهانی اقتصادی در سال 1929 این تولید بین سال های 1930 به 50 میلیون تن كاهش یافت.
مجدداً در سال های بعد از این میزان تولید افزایش یافت، به طوری كه در سال 1938 به 110 میلیون تن رسید كه از این مقدار، ایالات متحده 29 میلیون تن، آلمان غربی 23 میلیون تن، شوروی سابق 18 میلیون تن، بریتانیای كبیر (انگلیس) 5/10 میلیون تن، فرانسه 5/6 میلیون و باقیمانده به وسیله بیست كشور تولید كننده جزء تولید شده بود.
30 سال بعد از جنگ جهانی اول كه تأثیر عمیقی بر شبكه اقتصادی اكثر كشورهای جهان داشت، وضع تحول تولید بسیار مختلف بود.
برحسب آمار منتشره در مجله های صنعتی، تولید جهانی فولاد در سال 1956 به 283 میلیون تن بالغ گردید.
كشورهای مهم تولید كننده به ترتیب عبارتند بودند از: آمریكا 105 میلیون تن، شوروی (سابق) 5/49 میلیون تن، آلمان غربی 2/23 میلیون تن، انگلستان 21 میلیون تن و فرانسه 4/13 میلیون تن و سایر كشورهای تولیدكننده تشكیل می شدند از: ژاپن، بلژیك، ایتالیا، چكسلواكی، لهستان، كانادا و لوگزامبورگ.
به موجب آمار منتشره در مجله صنعتی «Stall .
und .
Eisen» تولید آهن فولاد در سال 1960 به 373 میلیون تن رسید كه فقط 32% بیشتر از سال 1956 بود، یعنی كشورهایی كه در ردیف كشورهای صنعتی نبودند، كم كم دست به كار تولید آهن و فولاد در كشورهای خود شدند.
این نكته قابل ذكر است كه مصرف سرانه فولاد معیاری برای تشخیص رشد اجتماعی هر جامعه است و طبق آمارهای كشورهای مختلف، كشورهای پیشرفته دنیا از مصرف سرانه بیشتری برخوردار بوده اند و این وضع نشان دهنده آن است كه چرا هر كشوری تمایل به صنعتی شدن و تولید آهن و فولاد دارد.
صرف نظر از پیشرفت های علم پتروشیمی باید معتقد بود كه هنوز اسكلت بندی مقاصد فنی بر عهده آهن و فولاد است و در حال حاضر سعی بر آن است كه هر چه بیشتر فولاد تهیه شود.
در هر صورت به موازات پیشرفت های مهم در این راه، صنایع وابسته نیز ترقی كرده و همواره سیر تكاملی خود را می پیمایند.
مهم ترین این شاخه ها كه به طور مخصوص به صنایع ذوب آهن بستگی دارد، صنعت كك سازی است.
از آنجا كه تهیه آهن و فولاد مستلزم مصرف بسیار زیاد زغال سنگ (به صورت كك) است، استخراج زغال سنگ نیز یكی از شاخه های اساسی صنعت محسوب می شود.
با وجود اینكه با پیشرفت های سریع علم، مواد پروتئینی مفیدی از آن بدست می آید ولی استفاده های آن در ذوب آهن به مراتب مهم تر است، زیرا صرف نظر از ایجاد حرارت، كربن لازم را نیز تأمین می نماید.
البته محصولات فرعی كه در حین تهیه كك بدست می آید به نوبه خود شایان توجه هستند.
كشور جمهوری اسلامی ایران تا حدود سه دهه قبل، صنایع ذوب آهن نداشته و آهن مورد نیاز خود را از خارج از كشور وارد


مطالب دیگر:
📝تحقیق نظريه‌ هاي گرسنگي و تشنگي📝تحقیق بررسي اثر مهدكودك بر هوش دانش آموزان پايه اول (دختر و پسر)📝تحقیق مداخله متمركز بر هيجان در كاهش درماندگي رابطه زوج هايي كه فرزندي با بيماري مزمن دارند📝تحقیق قرص هاي شادي آور و هيجان‌زا (اكستازي)📝تحقیق بررسي و مطالعه میزان شیوع افسردگی در دانش آموزان سال سوم دبیرستان های تیزهوشان یزد📝تحقیق تحول شكل زبان در سنين پيش از دبستان📝تحقیق مفهوم درونه‌ گيري و ربط📝تحقیق تحول كاربرد شناختي📝تحقیق ماز ذهني📝تحقیق كيم كاراد📝تحقیق آستانه مطلق شنوايي📝تحقیق آگاهي بر عملكرد📝تحقیق آزمايش موئد📝تحقیق بررسي تأثير آموزش راهبردهاي حل مسأله در پيشرفت رياضي و بهبود نگرش نسبت به درس رياضيات در دانش‌📝تحقیق كاربردهاي روان شناسي در محيط كار📝تحقیق كار مضاعف بر حواسپرتي📝تحقیق انتقال دوجانبه📝تحقیق آزمايش مولر لاير📝تحقیق بررسي سلامت عمومي و رضايت شغلي📝تحقیق اعتياد به مواد مخدر در جوامع مختلف📝تحقیق واژه شناسي📝تحقیق عوامل مؤثر بر يادگيري📝تحقیق تأثير استرس شغلي بر رضايت شغلي كارمندان اداره كل ماليات هاي غرب تهران📝تحقیق مقايسه كودكان تيزهوش از نظر شخصيت با كودكان عادي📝تحقیق یادگیری سازمانی