دانلود تحقیق در مورد مسجد آفاق

دانلود تحقیق در مورد مسجد آفاق
دانلود تحقیق در مورد مسجد آفاق|40061507|zt

تحقیق در مورد مسجد آفاق


مسجد آفاق
این مسجد در سال 1943 میلادی از مقابل توسعه یافت و طرح تكامل آن اجرا شد. هنگامی كه مقادسه از قبیله بنی جماعی از فلسطین به دمشق آمدند و در مسجد ابو صالح اقامت كردند كه در منطقه باب شرقی قرار داشت مرض طاعون در میانشان گسترش یافت و اماماشان ابو صالح به آنان دستور داد كه به سوی كوه ها بروند و در آنجا منتشر شوند .آنها كوه عاصیون را انتخاب كردند و در آنجا اقامت گزیدند كه نهریزید از آنجا عبور می كند.
صالحیه دو قسمت دارد قسمت جنوبی كه ثروت مندان دمشق در آنجا زندگی می كنند و نارنج و لیمو در آن كشت می شود و قسمت شمالی در بالای نهر یزید كه حبوبات در آن كشت می شود و مقادسه در آنجا ساكن شدند وآنجا را آباد كردند .
دیر عمریه از اولین آثار باستانی صالحیه است این بنا پس از مدتی گسترش یافت و مسجد جامع حنالبه را در بر گرفت و پس از آن مسجد جامع جبل است و علت نام گذاری آن این است كه آخرین بنای است كه در مسیر كوه قاصیون قرار گرفت.
پس از احد زنقی به احد ایوبی می رسیم كه در خلال 83 سال برخی مساجد و مقابر در این منطقه به پا داشته شده است و سپس عهد مملوكی است كه نزدیك به 500 سال طول كشید و در این زمان نیز برخی مساجد تاسیسی شد و در نهایت عهد عثمانی است كه در مدت 400 سال حكومت آنها مساجد فراوانی در صالحیه احیا شد و یكی از انها مسجد خانقیر است كه به نام مسجد سلطان سلیم اول در سال 1517 میلادی تاسیس شد.
این بنا تاریخی صحن بزرگی دارد 16 متر عرض و 12 متر طول و عرض آن بیشتر از طول آن است. در وسط چشمه ای است كه از نهر یزید سرچشمه می گیرد. در قسمت جنوبی مسجد، آب ریزگاه هائی هستند كه آب به این قسمتها می آید و درو می زند وبه سوی منبع های بزرگی كه در سمت شمال مسجد سلطان سلیم قرار داشت حركت می كند این مسجد نصف بنا های فعلی مساحت داشت ودر سال 1943 میلادی توسعه یافت. در صحن جامع مقبره هائی وجود دارد كه متعلق به شیح محی الدین عربی و دو پسرش عماد الدین و سعد الدین است و همچنسن عبدالقادر جزائری و شیخ امین الدین خربطی كه نزدیك به 50 سال امام جماعت مسجد بود و همچنین تعداد زیادی از زوار و امیر حجاج شام و تعداد از شخصیت های بزرگ وزرا فرمانروایان سوریه و راشد پاشا در این مكان دفن شده اند.
بناء این مسجد به شیوه عثمانی است.


مطالب دیگر:
📒جزوه آموزش صفر تا صد اکسل به صورت کاملا تصویری با توضیحات کامل📒تحقیق سیستم های سوخت رسانی کاربراتوری و انژکتوری📒تحقیق تئوري محدوديت ها در حسابداری مدیریت📒پاورپوینت طراحی مبلمان و پارک شهری📒جزوه کامل آموزشی پرورش آرتمیا به همراه تصاویر📒پکیج کامل جزوه و ویدئوهای درس دوم زبان انگلیسی یازدهم (روشی سالم برای زندگی: A Healthy Life Style)📒پاورپوینت خلاصه کتاب مبانی مدیریت رفتار سازمانی تألیف دکتر علی رضائیان📒گزارش امکان سنجی مقدماتی طرح تولید فنرهای تخت و مارپیچ📒پاورپوینت رقابتی بودن📒پکیج آموزشی پرورش بلدرچین به همراه 2 طرح توجیهی📒مطالعات امكان سنجي مقدماتي طرح هاي صنعتي لوله و شيرآلات صنعتي فولادي📒پرسشنامه هوش هیجانی گلمن📒پرسشنامه سنجش میزان افسردگی📒گزارش امکان سنجی طرح تولید پمپ ترمز خودرو📒گزارش امکان سنجی طرح تولید انواع پمپ و متعلقات چاه عمیق📒گزارش امکان سنجی طرح تولید انواع روغن هاي صنعتی📒پاورپوینت استراتژی تجاری و استراتژی تکنولوژی📒پاورپوینت برنامه ریزی تکنولوژی📒پاورپوینت دست یابی و به کارگیری تکنولوژی📒پاورپوینت تئوری محدودیت ها📒پاورپوینت تداوم فعالیت (استاندارد حسابرسی 570)📒مطالعات امكان سنجي مقدماتي طرح هاي صنعتي گريپ (ساچمه سندبلاست)📒مطالعات امکان سنجی مقدماتی سقف کاذب از ورق آلومنیوم📒گزارش امکان سنجی طرح تولید انواع تراکتور سبک و سنگین📒گزارش امکان سنجی مقدماتی طرح تولید شاتون خودرو به روش فرجینگ