بررسی مولفه های تاثیرگذار بر تولید نانوذرات فلزی به روش کندوسوز لیزری

بررسی مولفه های تاثیرگذار بر تولید نانوذرات فلزی به روش کندوسوز لیزری
بررسی مولفه های تاثیرگذار بر تولید نانوذرات فلزی به روش کندوسوز لیزری|32014279|ztتحقیق در حجم 92 صفحه و در قالب word و قابل ویرایش و با قسمتی از متن زیر:

تاریخچه و سیر تحول لیزر

مبانی نظری لیزر اولین بار در سال 1916 میلادی توسط آلبرت انیشتین طی مقاله ای مطرح گردید.با این حال سالها طول کشید تا صنعت وفناوری ساخت نخستین لیزر فراهم شود.طرح اولیه میزر(لیزر)توسط انشتین داده شده بود ولی این چالز تاونز بود که در سال1953 میزر(تقویت کننده موج میکرو ویو)را اختراع کرد.

به علاوه تاونز سعی کرد در آزمایش های خود،نور مرئی را جایگزین نور فرو سرخ نماید.

بعد ها در سالهای پایانی دهه 50،نشر مقالات علمی در زمینه میزر گسترش یافت،تحقیقات علمی توسط دانشمندان در سراسر جهان افزایش پیدا کرد وبین آزمایشگاههای گوناگون رقابتی جدی در گرفت.

در سال 1960 ،گوردون هولد،دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا،واژه لیزر را پیشنهاد کرد.در همین سال نخستین لیزر (که با موفقیت کار کرد)توسط تئودور میمن و نخستین لیزر گازی( با استفاده از هلیوم ونئون) توسط علی جوان،فیزیکدان ایرانی، ساخته شد.کارشناسان بخش ارتباطات نیز توانایی لیزر را در جایگزینی ارسال یا مخابره الکتریکی تأئید نمودند. گرچه در ابتدا برای مخابره پالس ها مشکلات زیادیوجود داشت ولی سر انجام در سال 1960 موفق به مخابره پالس نور شدند وسپس از لیزر استفاده کردند؛البته این کار بدون مشکل هم نبود.متأسفانه به شدت تحت تأثیر شزایط جوی مثل بارندگی،مه،ابر های کم ارتفاع و غیره قرار می گرفت.با پیشرفت روز افزون مکانیک کوانتومی وجنبه های ذره ای نور وتولید آینه های با توان بالا،دانشمندان،لیزر هایی را با توان خروجی بهتر(لیزر های توان بالا)و همدوسی بالاتر ساختند.

بعد از اختراع لیزر دی اکسید کربن در سال 1964 ،کاربرد لیزر در زمینه های پزشکی توسعه بسیار یافت و این امکان را برای جراحان فراهم نمود تا به جای استفاده از چاقو های جراحی از فوتون استفاده نمایند.به طوری که امروز بسیاری از اعمال جراحی توسط لیزر صورت میگیرد.خلاصه اینکه،کاربرد لیزر در زندگی امروز بشر در تمامی زمینه ها،صنعتی،پزشکی،ساختمانی،نظامی و... فراوان و به راحتی قابل مشاهده است.

1- 4 )عناصر اساسی لیزر:

لیزر ها سه قسمت اصلی دارند:1)پمپ انرژی یا چشمه انرژی یا دمنده،2)ماده پایه یا فعال یا محیط تقویت کننده،و3)مشدد کنده اپتیکی یا کاواک اپتیکی یا تشدید گر. که به توضیح مختصری راجع به آنها می پردازیم.

1-4-1)پمپ انرژی یا چشمه انرژی یا دمنده:دمنده،یک چشمه انرژی خارجی است که وارونی جمعیت را در محیط لیزری به وجود می آورد.تقویت موج نورتنها در یک محیط لیزری که در آن وارونی جمعیت بین دو تراز انرژی وجود داشته باشد روی می دهد.(برای اینکه لیزر کار کند لازم است تعداد اتم های N2 در تراز انرژی E2از تعداد اتم های N1 در تراز انرژی E1 بیشتر باشند،این وضعیت را وارونی جمعیت می نامند.) وارونی جمعیت و گسیل القایی با هم در محیط لیزری باعث تقویت نور می شوند.در غیر این صورت موج نور عبور کننده از محیط لیزری تضعیف خواهند شد.

به فرایندی که در آن اتم ها از تراز 1 به تراز 3 (برای لیزر 3 ترازی)یا از تراز صفر به تراز 3(برای لیزر 4 ترازی)می روند،فرایند دمش یا پمپ کردن می گویند،دمنده ها می توانند از نوع اپتیکی،الکتریکی،شیمیایی یا گرمایی باشند.
1-4-1-1)دمش اپتیکی:در این نوع دمش،نور به وسیله ماده فعال جذب می شود و در نتیجه اتمها به تراز بالاتر دمیده می شوند.این روش مخصوصأ برای لیزر های حالت جامد (یاقوت یا نئودیمم)و لیزر های مایع (رزینه ای)مناسب است

مطالب دیگر:
📎فصل سوم کتاب علوم نهم📎فصل سوم همنهشتی مثلث ها📎فصل سیزدهم سفر غذا📎فصل ششم تنظیم هورمونی📎فصل ششم ریاضی اول دبستان📎فصل هشتم حجم و مساحت📎فصل هشتم ریاضی اول دبستان📎فصل هفتم الفبای زیست فناوری📎فصل یازدهم سلول و سازمان بندی آن📎فعل ناقص📎فلسفه درس ششم📎فلسفه چیست 2📎فلسفه چیست 2؟📎فلسفه چیست؟📎فلسفه سوم دبیرستان📎فلسفه علت های چهارگانه📎فلوئور 14 اسلاید📎فیزیک 2 فصل دوم📎فیزیک پیش حرکت نوسانی📎فیزیک پیش موج مکانیکی اصل بر هم نهی موج ها موج ایستاده📎فیزیک پیش موج مکانیکی تابع موج📎فیزیک پیش حرکت نوسانی📎فیزیک پیش دانشگاهی فصل دینامیک📎فیزیک پیش دانشگاهی صوت شدت صوت📎فیزیک پیش دانشگاهی صوت لوله های صوتی