ادبیات نظری تحقیق اضطراب امتحان (فصل دوم پایان نامه)

ادبیات نظری تحقیق اضطراب امتحان (فصل دوم پایان نامه)
ادبیات نظری تحقیق اضطراب امتحان (فصل دوم پایان نامه)|32008404|ztدانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق اضطراب امتحان (فصل دوم) در 38 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی
برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و
پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها،
استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری و پیشینه پژوهش:

اضطراب امتحان
اضطراب حالتی است که تقریبا در همه انسان ها درطول زندگیشان به درجات مختلف بروز می کند ، به طوری که هر کس در زندگی خود حداقل یک بار این احساس را تجربه کرده است .( فایل وهاید ،2012 ) وجوداندکی اضطراب درانسان هم طبیعی و هم لازم است ولی اگر از حد بگذرد برای او مشکل ساز خواهد بود ، به طوری که با داشتن اطلاعات و مهارت قادر نخواهد بود امتیاز لازم را کسب کند .( ریچاردسون و همکاران ، 2011 )
کودکان و نوجوانان در جریان رشد انواع مختلفی از اضطراب به ویژه اضطراب آموزشگاهی را تجربه می‌کنند یکی از انواع این اضطراب ها، اضطراب امتحان است. اضطراب امتحان به عنوان یک پدیده متداول و مهم آموزشی، رابطه تنگاتنگی با عملکرد و پیشرفت تحصیلی کودکان و نوجوانان دارد. ( تریفونی و شاهینی ، 2011 ) اضطراب امتحان به عنوان یک پدیده ی شایع و مهم آموزشی، رابطه ی نزدیکی با اضطراب عمومی دارد . اضطراب امتحان نیز معمولا با نزدیک شدن امتحانات در فرد نمایان می شود ، با این حال دارای ویژگی های خاصی است که آن را از اضطراب عمومی جدا می سازد. ( چاپل و همکاران ، 2005 ) اضطراب امتحان را حالتی از اضطراب عمومی می دانند که شامل پاسخ های پدیدار شناختی ، فیزیولوژی و رفتاری مرتبط با ترس از شکست است و فرد آن را در موقعیت های ارزیابی تجربه می کند .
پژوهشگران ، اضطراب امتحان را به عنوان صفتی نسبتا پایدارو مرتبط با موقعیت های تهدید آمیز تعریف می کنند . ( لارسون و همکاران ، 2010 ) اضطراب امتحان به جنبه های شناختی نظیر افکارمزاحم ، حواس‎پرتی، احساس پریشانی از ارزیابی دانش‎آموزان در هنگام امتحان اشاره دارد . ( کاسادی ،2004 ) و خود را به صورت پاسخ های شناختی ناسازگارانه ( نظیر افکار مغشوش و افکار نامرتبط با آزمون ) به عوامل استرس زای تحصیلی نشان می دهد. در نتیجه انتظار می رود که رابطه معکوس معنا داری بین نمرات اضطرابی و نمرات امتحان وجود داشته باشد . ( یرکیز ، دادسن،1908 به نقل از دادستان ،1376 )
گاهی اوقات ، در امتحانات سرنوشت ساز و پایانی ، شاگردان دچار استرس شدید می شوند و ضربان قلبشان تند می زند ، دست هایشان می لرزد و عرق می کند و احساس می کنند که ذهنشان خالی شده است و هر چه خوانده اند فراموش کرده اند . در آن هنگام به اهمیت امتحان و عدم موفقیت خود می اندیشند و همین افکار ، اضطراب را بیشتر می کند و عملکردشان را تحت تأثیر قرار می دهد . اگر میزان اضطراب بالا و پاسخ سؤالات مشکل باشد ، در یادآوری پاسخ اختلال ایجاد می شود و به ندرت پاسخ درست به خاطر آورده می شود . این امر امروزه تحت عنوان اضطراب امتحان تلقی می شود که پدیده ای شایع محسوب می شود و دانش پژوهان را در برابر چالش آموزشی مهمی قرارداده است .
با توجه به پژوهش های انجام شده تغییر در فشار خون ، میزان ضربان فلب ، ضعف و سرگیجه ، به هم خوردن ساعات خواب و آرامش ، تغییر در میل به غذا ، تعریق و ترشح هورمون آدرنالین و نورآدرنالین در ایام امتحانات بویژه در کودکان دارای اضطراب امتحان افزایش می یابد . ( ابوالقاسمی و نجاریان ،1378 )
ساراسون (1975 ) به نقل از ابوالقاســمی ، اسدی مقدم ، نجاریان وشکرسن ،(1375 ) اضطراب امتحان را نوعی خود اشتغالی ذهنی می داند که با خود کم انگاری و تردید در مورد توانایی های خود مشخص می شود و غالبا به ارزیابی شناختی منفی ، عدم تمرکز حواس و اُفت عملکرد تحصیلی فرد منجر می گردد.
زمانی که اضطراب امتحان به وجود می آید ، رفتار ، شناخت و فیزیولوژی فرد نیزتحت تأثیر قرار می گیرد . از این رو مداخلات اضطراب امتحان روی اشکال هیجانی – عاطفی و شناختی نیز می بایست تمرکز کند. ( کارتر و همکاران ، 2008 )

فهرست مطالب به شرح زیر می باشد:
اضطراب امتحان
علائم و نشانه های اضطراب امتحان
سبب شناسی اضطراب امتحان
سه مدل در سبب شناسی اضطراب امتحان
الف ) مدل (تداخل )توجهی – شناختی اضطراب امتحان
ب ) مدل روان پویشی اضطراب امتحان ساراسون
مدل نقض در مهارت مطالعه
عوامل مرتبط با اضطراب
1- روابط والدین با فرزند و انتظارات والدین از کودک
2 – انتظارات معلم
3- مهارت های تحصیلی ( روش صحیح مطالعه )
4- دشواری امتحان
5- محیط برگزاری امتحان
رویکرد و شیوه های درمانی کاهش اضطراب امتحان
رویکردهای شناختی و رفتاری
کاهش اضطراب امتحان از طریق مقابله با باورهای غیر عقلانی به شیوه الیس
کاهش اضطراب امتحان از طریق مقابله با باورهای غیر منطقی از دیدگاه شناخت درمانی بک
الف :تحقیقات انجام شده ی داخلی
ب :تحقیقات انجام شده ی خارجی
منابع فارسی
منابع انگلیسیمطالب دیگر:
📂چارچوب نظری و پیشینه پژوهش خودپنداره جسمانی📂پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه خودپنداره جسمانی📂ادبیات نظری و پیشینه تجربی خودپنداره جسمانی📂ابزارها و مدل های خودپنداره و عوامل موثر بر خودپنداره جسمانی📂مبانی نظری و پیشینه تحقیق میل به طلاق 75 صفحه📂چارچوب نظری و پیشینه پژوهش میل به طلاق📂پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه میل به طلاق📂ادبیات نظری و پیشینه تجربی میل به طلاق📂پاورپوینت فصل چهاردهم کتاب تئوری اثباتی حسابداری زی مرمن و واتز ترجمه پارسائیان با موضوع نقش تحقيقات حسابداري📂پاورپوینت تعالی سازمان و جوایز کیفیت📂مبانی نظری و پیشینه تحقیق طلاق و دام های روانی آن 72 صفحه📂چارچوب نظری و پیشینه پژوهش طلاق و دام های روانی آن📂پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه طلاق و دام های روانی آن📂مبانی نظری و پیشینه تحقیق طلاق و نظریه های آن 74 صفحه📂چارچوب نظری و پیشینه پژوهش طلاق و نظریه های آن📂پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه طلاق و نظریه های آن📂نظریه های طلاق و رویکردهای مرتبط با زوجین در شرف طلاق📂پایان نامه میل به طلاق و عوامل موثر بر آن📂مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناگویی هیجانی 34 صفحه📂مبانی نظری و پیشینه تحقیق ناتوانی هیجانی 33 صفحه📂 چارچوب نظری و پیشینه پژوهش ناتوانی هیجانی📂سبب شناسی ناتوانی هیجانی و تفاوتهای جنسیتی و آلکسی تایمیا📂مبانی نظری و پیشینه تحقیق شادکامی نوجوانان 61 صفحه📂چارچوب نظری و پیشینه پژوهش شادکامی نوجوانان📂پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه شادکامی نوجوانان