پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی(ظرفیت حرارتی مصالح)

پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی(ظرفیت حرارتی مصالح)
پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی(ظرفیت حرارتی مصالح)|31019467|zt

دانلود پاورپوینت با موضوع تنظیم شرایط محیطی (ظرفیت حرارتی مصالح) دارای 71 اسلاید و با فرمت pptx و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس می باشد.

تعداد اسلاید : 71 اسلاید
فرمت فایل: پاورپوینت ppt و قابل ویرایش
آماده برای : ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس

قسمتی ازمتن اسلایدها :

تنظیم شرایط محیطی (ظرفیت حرارتی مصالح)

ظرفیت حرارتی

ظرفیت حرارتی مصالح، به وزن مخصوص و گرمای ویژه ی آنها بستگی دارد. هر چه وزن مخصوص یک جسم بیشتر باشد، ظرفیت حرارتی آن بیشتر است. ظرفیت حرارتی دیوارها نیز به ضخامت و فشردگی مصالح آنها بستگی دارد. برای مثال، مدت زمانی که حرارت ناشی از تابش آفتاب و گرمی هوا از سطح خارجی به سطح داخلی انتقال می یابد، برای یک ورق آهنی حدود چند دقیقه و برای یک دیوار سنگی ضخیم چندین ساعت است

هر چه ظرفیت حرارتی دیوار بیشتر باشد، حرارت با سرعت کمتری از خارج به طرف داخل انتقال می یابد. در نتیجه، سطوح داخلی با تأخیر بیشتری به حداکثر دمای خود نسبت به سطوح خارجی می رسند. این زمان تأخیر باعث می شود در ساعاتی که هوا در حداکثر درجه حرارت است، حرارت نفوذ کرده در دیوارهای خارجی در همان جا ذخیره شود و هنگام عصر و شب که هوا نسبتاً خنک است، از آن خارج گردد.

هنگام شب، حرارت ذخیره شده در مصالح یک ساختمان با ظرفیت حرارتی زیاد آزاد می شود. در نتیجه، میزان انتقال حرارت هوای داخل به خارج کاهش می یابد. یعنی این ساختمان هنگام شب به تدریج سرد می شود و حداقل دمای شبانه ی هوای آن به شدت بیشتر از حداقل دمای شبانه ی هوا در ساختمان هایی با ظرفیت حرارتی کم می شود. بدین طریق، ظرفیت حرارتی مصالح ساختمانی باعث کاهش میزان انتقال حرارت از خارج به داخل می شود و برعکس. در نتیجه، تغییرات دمای هوای داخل ساختمان کاهش می یابد.

در فصل زمستان و بویژه در مناطق سرد که به طور کلی دمای هوای خارج کمتر از دمای هوای گرم شده داخلی است، ظرفیت حرارتی مصالح یک ساختمان فقط دامنه ی نوسان دمای هوای داخلی آن را کاهش می دهد و تأثیری در جهت حرکت حرارت و میانگین دمای هوا ندارد. ولی در تابستان و در مناطق گرم که سطوح خارجی ساختمان هنگام روز گرم تر و هنگام شب سردتر از هوای داخلی است، ظرفیت حرارتی علاوه بر آنکه در کاهش تبادل حرارت هوای داخلی و خارجی مؤثر است، در جهت حرکت حرارت نیز تأثیر می گذارد.
بنابراین در مناطقی که تغییرات روزانه ی دمای هوا و شدت تابش آفتاب زیاد است ( مانند مناطق گرم و خشک)، ساختمانی با ظرفیت حرارتی زیاد می تواند به میزان قابل توجهی وضعیت حرارتی هوای داخلی خود را کنترل کند. همچنین با انتخاب مصالح ساختمانی مناسب برای یک ساختمان، هم می توان نوساناتی را که در اثر گرم و سرد شدن سطوح خارجی در معرض تابش آفتاب و در تماس با هوای خارجی در دمای هوای داخلی به وجود می آید، کنترل کرد و هم نوساناتی را که در اثر تابش مستقیم آفتاب از میان پنجره ها و نفوذ از درز پنجره ها و گرمایی که در اثر پخت و پز در دمای هوای داخلی ایجاد می شود.


مطالب دیگر:
📃تحقیق آشنایی با متالوگرافی📃تحقیق مکتب قزوین در دوره شاه طهماسب📃تحقیق مقایسه الگوهای تدریس نوین و سنتی📃تحقیق کاربرد GPS در مهندسی برق قدرت📃تحقیق کراتین📃تحقیق تعليم و تربيت از ديدگاه اسلام📃تحقیق چرخ دنده، چرخ تسمه و چرخ زنجیر📃تحقیق دین شناسی تطبیقی📃تحقیق جایگاه عقل در تعلیم و تربیت اسلامی📃گزارش کارآموزی مهندسی مکانیک و تهیه نقشه قطعاتی📃گزارش كارآموزي در بانك رفاه📃گزارش کارآموزی رشته باغبانی📃گزارش کارآموزی در پالایشگاه نفت📃گزارش کارآموزی کامپیوتر در مخابرات📃گزارش کارآموزی مهندسی پزشکی📃گزارش کارآموزی طراحي سيستم مالي در شركت صنايع غذايي📃گزارش کارآموزی سيستم توزيع برق کارخانه فولاد📃گزارش کارآموزی در ایران خودرو (طراحي جيگ و بدنه سازي)📃گزارش کارآموزی رشته طراحی صنعتی (کارخانه تولید محصولات برودتی)📃گزارش کارآموزی جمع آوری شبکه آب و فاضلاب📃گزارش کارآموزی طراحی صنعتی در شرکت مشهد سرما📃تحقیق ربات و اجزاي سازنده آن📃گزارش کارآموزی کامپیوتر فن آوری های نوین در سازمان دانش آموزی📃گزارش کارآموزی کامپیوتر نصب نرم افزار و ایجاد شبکه📃گزارش کارآموزی کامپیوتر نقش IT و شبكه در سازمان دخانیات