دانلود مقاله نهضت تولید علم(جنبش نرم افزاری)

دانلود مقاله نهضت تولید علم(جنبش نرم افزاری)
دانلود مقاله نهضت تولید علم(جنبش نرم افزاری)|1704268|zt

این مقاله در مورد نهضت و تولید علم_جنبش نرم افزاری می باشد.

4 صفحه به صورت ورد

شما میتوانید قسمتی از متن در این مقاله را مشاهده بفرمایید.

نهضت تولید علم ( جنبش نرم افزاری )

منظور از جنبش نرم افزاری تدبیر و حرکت برای اصلاح سازکارهای تولید علم مناسب با نیاز جامعه است.

عده ای معتقدند در این جنبش حوزه صنعت : تکنولوژی و مطالعات پیرامون آن اهمیت ویژه هی دارد زیرا توسعه نیافتگی نهادهای صنعتی و علمی در کشور موجب بحران های اجتماعی مانند فقر و بیکاری و مهاجرت متخصصین می گردد اما واقعیت فراتر از آن است: عرصه جنبش نرم افزاری تمام دانش ها و معارف بشری است. در نهضت نرم افزاری هدف: فقط تولید علم و اندیشه صنعتی نیست بلکه جنبش و تحول و تکامل در قلمرو ادبیات و فرهنگ و اخلاق عمومی جامعه نیز هست.

در ایجاد یک نهضت علمی می توان به چند عامل مهم توجه داشت. از یک طرف ایجاد امکانات و شرایط محیطی لازم: دوم آمادگی های ذهنی و باورهای شناختی و سوم برنامه ریزی دقیق جهت رسیدن به اهداف مشخص و تعریف شده.

نوآوری علمی مستلزم دو مؤلفه ی جدی است: یکی قدرت علمی و دیگری جرئت علمی. در نتیجه جنبش و نهضت یک حرکت اجتماعی برای ایجاد تحول مثبت در روند تولید علم است. این جنبش مستلزم بسیج و اراده ی عمومی است: همچنین باید مداوم و دارای ثبات رویه باشد.

از جمله عوامل بسیار با اهمیت در تولید علم بکارگیری متدلوژی منظم علم یا همان روش تحقیق و حل مسائل در بررسی پدیده های اجتماعی و طبیعی است. محقق با بکارگیری روش های علمی به بررسی حقایق پرداخته و با تعبیر و تفسیر منظم آن ها دانش نو تولید کرده و زمینه را جهت تدوین نظریه فراهم می سازد.

آموزش عالی سنبل آموزش، تفکر، تحقیق و تولید دانش است. لذا یکی از شیوه های اساسی کمک به فرآیند تولید علم، ایجاد ارتباط بین دانشگاه و جامعه، تأکید بر تحقیق به جای تقلید در نظام آموزش عالی و انطباق رشته های تحصیلی دانشگاهی و محتوای آن با نیازها و ساختار جامعه در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می باشد.

تولید علم باید جهت دار باشد و جهت اصلحی را در هر کشور شاخص های نظام و برنامه های توسعه ی آن کشور تعیین می کند و هیچ یک از کشورهای توسعه یافته در ارتباط با تولید علم خارج از این روند عمل نکرده و نمی کنند.

از آن جا که در دنیای کنونی قدرت و اقتدار با دانایی و اندیشمندی تعریف می شود لذا تولید علم و دانایی و نظریات فکری در حوزه های مختلف علوم یکی از ابزارهای مهم کسب قدرت است. در سال های اخیر هم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شعار« توسعه ی علمی شرط بقا در جهان امروزی» را ترویج می کند.

اهمیت تولید علم به اندازه ی اهمیت تولید خون در بدن می باشد که می توان تولید علم را به تولید خون و جامعه را به بدن انسان تشبیه کرد. در جهان امروز که به سرعت رو به رشد می باشد عدم توجه به تولید علم به منزله ی مرگ علمی و این خود موجب عقب افتادگی در تمام جنبه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی یک جامعه می شود. بنابراین لازم است در کشور ما که زمینه ی رشد علم فراهم است تلاش های گسترده ای در این زمینه صورت گیرد که این امر میسر نخواهد شد مگر با حمایت های بی دریغ دولت.

نهضت آزاداندیشی

دو گونه آزادی برای انسان وجود دارد: آزادی تفکر و آزادی عقیده. آزادی تفکر ناشی از همان استعداد انسانی بشر است که می تواند در مسائل بیندیشد. این استعداد بشری حتماً باید آزاد باشد. پیشرفت و تکامل بشر در گرو این آزادی است امّا آزادی، خصوصیت دیگری دارد و منشأ بسیاری از عقاید یک سلسله عادت ها وتقلیدها و تعصب ها است. عقیده به این معنا نه تنها راه گشا نیست که به عکس نوعی انعقاد اندیشه به حساب می آید. یعنی فکر انسان در چنین حالتی به عوض این که باز و فعال باشد بسته و منعقد شده است. ودر این جا است که آن قوه ی مقدس تفکر به دلیل این انعقاد و وابستگی در درون انسان اسیر و زندانی می شود. هر مکتبی که به ایدئولوژی خود ایمان، اعتقاد و اعتماد داشته باشد ناچار باید طرفدار اندیشه و آزادی تفکر باشد.

اگر آزاداندیشی تحقق پیدا نکند نهضت علمی امری نشدنی و محال است؛ چرا که از عوامل مهم ایجاد هر تحولی وجود آزادی است. اگر اشکالات و ایرادات علمی شناخته و مطرح نشود خواه به خاطر عدم شناخت آن یا به خاطر عدم جرئت در ابراز آن هیچ تحول و حرکتی در این زمینه نخواهیم داشت. آزاد اندیشی باید در محیط های علمی وجود داشته باشد زیرا برای چنین محیطی یک ضرورت است. واژه ی آزادی مطلوب و زیباست ولیکن اگر در مجاورت خرد و اندیشه و به دور از تعصب و ناامنی نباشد سرنوشتی جز تباهی و سرکشی رقم نخواهد زد. لذا محیط های علمی مطلوب ترین مکان ممکن و فضای آزاد اندیشانه ی حاکم بر چنین محیط هایی مهم ترین شرط لازم بر چنین خواسته ای است و به روشنی می توان ممیزات اساسی میان جوامع آزاد و جوامع فرد اندیش را از همدیگر تمییز داد.

البته آزادی اندیشه وآزاد اندیشی همیشه وجود دارد و مسئله ی قابل طرح باز می گردد به این موضوع که چقدراندیشه ها زمینه بروز خواهند داشت. در جامعه ای که خود مدعی باشد اندیشه برتر و فکر برتر وجود دارد از بروز اندیشه های مختلف ترسی ندارد و اگر ترسی هم وجود داشته باشد مربوط به این است که اندیشه های مختلف در جریان جامعه واقعیت و اصل خود را کتمان می کنند که بایستی کاری در این زمینه انجام داد تا اندیشه ها و افکار مختلف واقعیت نظر خود را مخفی نکنند.

این مقاله به قیمت 2500 تومان به فروش میرود اما من برای این مقاله تخفیف 60 درصدی قائل شده ام تا بتوانید حداکثر استفتده را از این مقاله را ببرید.

در صورت داشتن مشکل به این شماره تلفن پیامک بزنید:09100946403مطالب دیگر:
📌دانلود پاورپوینت انگلیسی Structures of Teeth به همراه ترجمه فارسی📌دانلود مقاله ورزش تنیس📌دانلود پکیح بانک نکات ریاضی علوم انسانی برای کنکور ( سال اول دوم سوم و پیش دانشگاهی)📌دانلود پاورپوینت تکنیک های داده کاوی📌دانلود پاورپوینت مقدمه ای بر داده کاوی و اکتشافات دانش📌دانلود پاورپوینت شبکه بی سیم و مبایل📌استیکر کورل 12📌حدیث کساء با اعراب کورل 12 و EPS📌دانلود پاورپوینت سیستم های اتوماسیون📌حدیث سلسله الذهب کورل 12📌دعای یا من اظهر الجمیل کورل 12 و EPS📌دانلود پاورپوینت فناوری اطلاعات📌دانلود پروژه محافظت از شبکه های کامپیوتر📌دانلود پاورپوینت چک الکترونیکی📌خرید و دانلود کتاب ما چگونه ما شدیم ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران دکتر صادق زیباکلام📌دانلود پروژه شبکه های بی سیم📌خرید و دانلود کتاب بازیگری اثر رضا کیانیان pdf📌طراحی وب سایت رایگان بدون برنامه نویسی کمتر از 20 دقیقه📌خرید و دانلود کتاب قلعه عقاب ها اثر الیستر مک لین pdf📌ترجمه فارسی کتاب مفتاح الفلاح شیخ بهایی📌خرید و دانلود کتاب برنده تنهاست اثر پائولو کوئلیو pdf📌خرید و دانلود کتاب رمان یازده دقیقه اثر پائولو کوئلیو pdf📌افزایش قد با جدیدترین متد روز دنیا📌خرید و دانلود کتاب قصه هایی برای پدران، فرزندان، نوه ها اثر پائولو کوئیلو pdf📌خرید و دانلود کتاب نامه های عاشقانه یک پیامبر pdf