دانلود گزارش کار آموزی مهندسی کامپیوتر اداره مخابرات استان خوزستان آشنایی با شبکه های کامپیوتری

دانلود گزارش کار آموزی مهندسی کامپیوتر اداره مخابرات استان خوزستان آشنایی با شبکه های کامپیوتری
دانلود گزارش کار آموزی مهندسی کامپیوتر اداره مخابرات استان خوزستان آشنایی با شبکه های کامپیوتری|1665258|zt

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در 54 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

مقدمه

استفاده از شبکه های کامپيوتری در چند سال اخير رشد و به موازات آن سازمان ها و موسسات متعددی اقدام به برپاسازی شبکه نموده اند. هر شبکه کامپيوتری می بايست با توجه به شرايط و سياست های هر سازمان ، طراحی و در ادامه پياده سازی گردد .شبکه ها ی کامپيوتری زيرساخت لازم برای استفاده از منابع فيزيکی و منطقی را در يک سازمان فراهم می نمايند . بديهی است در صورتی که زيرساخت فوق به درستی طراحی نگردد، در زمان استفاده از شبکه با مشکلات متفاوتی برخورد نموده و می بايست هزينه های زيادی به منظور نگهداری و تطبيق آن با خواسته ها ی مورد نظر( جديد) ، صرف گردد. يکی از علل اصلی در بروز اينچنين مشکلاتی ، به طراحی شبکه پس از پياده سازی آن برمی گردد.

برپاسازی هر شبکه کامپيوتری تابع مجموعه سياست هایی است که با استناد به آنان در ابتدا طراحی منطقی شبکه و در ادامه طراحی فيزيکی ، انجام خواهد شد . پس از اتمام مراحل طراحی ، امکان پياده سازی شبکه با توجه به استراتژی تدوين شده ، فراهم می گردد.

در زمان طراحی يک شبکه ، سوالات متعددی مطرح می گردد :

سوالات فوق ، صرفا نمونه هایی. در اين زمينه بوده که می بايست پاسخ آنان متناسب با واقعيت های موجود در هر سازمان ، مشخص گردد.

تقدیر و تشکر

از ریاست محترم اداره خدمات رایانه ای، جناب آقای مهندس تابان و مسئول شبکه WAN جناب آقای مهندس ابراهیم زاده کمال تشکر را دارم. همچنین از آقایان لاله زاده، جعفری و ترکمن که در طول این دوره کارآموزی بنده را بر عهده داشتند و نکات فراوانی را به من آموختند تقدیر و سپاس گذاری می کنم.

فهرست

فصل اول - آشنایی کلی با شرکت مخابرات ایران و خوزستان. 5

مقدمه. 6

تاریخچه شرکت مخابرات ایران. 6

تاریخچه و معرفی شرکت مخابرات خوزستان. 13

چارت سازمانی شرکت مخابرات ایران. 14

فصل دوم - ارزیابی بخش های مرتبط با رشته مهندسی کامپیوتر. 15

معرفی اداره خدمات رایانه ای.. 16

معرفی سالن شبکه WAN.. 16

ارتباط مکان کارآموزی با رشته مهندسی کامپیوتر. 17

معرفی سخت افزارها 18

کارت شبکه. 18

هاب و سوئیچ. 20

وظیفه ی هاب در شبکه. 21

کابل ها 23

تست اتصالات BNC. 26

تکرار کننده (Repeater) 27

کابل زوج بهم تابیده (Twisted pairs ). 28

کابل UTP 29

اتصالات کابل UTP. 31

سخت افزار شبکه. 34

هاب (HUB) 35

سایر تجهیزات شبکه. 37

محتوای سرور های نگهداری شده در سالن WAN 45

فصل سوم - آزمون آموخته ها، نتایج و پیشنهادات.. 46

امور جاری در دست اقدام شرکت مخابرات.. 47

پیشنهادات برای بهبود خدمات.. 48

پیشنهادات.. 49

نتیجه گیری.. 50

مقدمه

امروزه با توجه به نقش انكار ناپذير و حساس ارتباطات در توسعه ملي جوامع و الزاماٌ برنامه ريزي ها و سرمايه گذاري هاي كلان و قابل ملاحظه در اين بخش وظيفه ي متوليان مخابرات كشور ، جنبه حياتي و ملي به خود گرفته است . اهميت اطلاعات و ايجاد حركت جهاني براي رسيدن به اطلاعات و گذر از شكاف ديجيتالي ، كشورهاي جهان سومي را برآن داشته تا تلاش خود را در سطح ملي براي همگاني شدن اطلاعات توسعه دهند .

حوزه ي IT ، حوزه ي بسيار گسترده اي ست كه مقوله هاي فني و مهندسي مخابرات ، رايانه ، شبكه هاي اطلاع رساني ، اينترنت ، شهرها و پارك هاي اينترنتي و تمامي شقوق ارتباطي مخابراتي و اطلاعاتي را در بر مي گيرد . از اين روي ، مخابرات ايران ، در سال هاي اخير ، همپاي دنيا ، گام هاي موثري در اين عرصه برداشته كه سياستگذاران اين عرصه ، كارنامه خوبي را ارائه نموده اند ، به گونه اي كه تلاش بخش ارتباطات كشور نشان از يك توسعه ي قابل ملاحظه در برنامه هاي اول تا سوم و ادامه آن نيز در برنامه ي چهارم توسعه دارد .

تاریخچه شرکت مخابرات ایران

مخابرات در ايران همچون ديگر نقاط جهان با نصب اولين خط تلگراف در سال 1236 هجري خورشيدي يعني چهارده سال بعد از موفقيت مورس ، بين تهران و چمن سلطانيه در نزديكي زنجان ( اردوگاه تابستاني ناصرالدين شاه ) تحقق يافت . دو سال بعد خط تلگراف سلطانيه به سمت زنجان و تبريز و جلفا امتداد يافت و به شبكه ي تلگرافي روسيه پيوست . توسعه ي تلگراف بسياري از شهرها را سال به سال در نورديد ، تا اينكه ايران در سال 1248 به عضويت اتحاديه بين المللي تلگراف درآمد . اداره تلگراف در سال 1255 به وزارت تلگراف ارتقاء يافت .

مرحله ي دوم توسعه فناوري مخابرات با نصب تلفن آغاز مي شود . اگر چه اولين خط تلفن در حدود دوازده سال پس از اختراع آن ، يعني سال 1269 در تهران راه اندازي شد ، اما گسترش شبكه تلفن درسرزمين پهناور ايران از سال 1320 شروع گرديد .

در سال 1269 بين دو ايستگاه ماشين دودي و شهــــرري ارتباط تلفني برقرار شد ، بعد از آن بين كامــــرانيه ( شميران ) و عمارت سلطنتي وزارت جنگ ( تهران ) و سپس مقر ييلاقي شاه ( سلطنت آباد) و عمارت سلطنتي تهران ارتباط تلفني داير شد ، در آبان ماه 1305 تلفن جديد برروي 2300 رشته كابل آماده بهره برداري شد ، در مرداد 1308 به موجب مصوبه اي ، رسيدگي به امور تلفن كه در دست شركتها بود ، به وزارت پست و تلگراف واگذار و نام آن وزارتخانه به وزارت پست و تلگراف و تلفن تبديل گرديد . دو سال بعد سهام شركت هاي تلفن براي دولت خريداري و شركت سهامي تلفن ايران تأسيس شد . پس از شهريور 1320 همزمان با خروج نيروهاي متفقين از كشور ايران ، خطوط تلفن جديد ( كارير) كه توسط آنان در ايران تأسيس شده بود ، خريداري گرديد .

روند توسعه كيفي و كمي مخابرات از مرحله تلفن مغناطيسي تا مرحله سيستم خودكار به تدريج ادامه يافت و در سال 1343 استفاده از شيوه ريزموج ( مايكروويو ) در مخابرات ايران آغاز و به دنبال آن در سال 1345 اولين كارخانه مخابراتي ايران تأسيس شد . راه اندازي و بهره برداري از ايستگاه زميني ماهواره اي شهيد قندي ( اسدآباد ) همدان و استفاده از اولين كابل ارتباطي بين شهري PCM بين تهران - كرج و ايجاد مركز آموزش مخابرات اقدامات بعدي بود .

در سال 1349 مركز تحقيقات مخابرات پايه گذاري و در سال 1350 شركت مخابرات ايران با ساختاري جديد متولي توسعه و تجهيز شبكه ي مخابرات كشور گرديد و صنايع مخابراتي راه دور ايران نيز به منظور توليد تجهيزات مخابراتي راه دور در همين سال شكل گرفت .

با پيروزي انقلاب اسلامي ، آغاز جنگ تحميلي عراق بر عليه ايران ، مانع از توسعه فراگير شبكه مخابرات كشور شد . با اين وجود از سال 1357 تا سال 1363 ، تعداد 351 هزار شماره تلفن در كشور داير شد . 1300 روستا داراي ارتباط گرديد ، 101 شهر ارتباط بين شهري يافتند و 4083 دستگاه تلفن همگاني شهري و راه دور در نقاط مختلف كشور نصب شد .

اولين طرح آزمايش كابل نوري در مركز تحقيقات مخابرات عملي شد و در سال 1364 كارخانه كابلهاي مخابراتي شهيد قندي يزد تأسيس و در سال 68 به بهره برداري رسيد . در سال 1367 اولين كابل هم محور بين شهري از تهران به اصفهان متصل گرديد . در سال 1368 اولين مركز سوئيچينگ ديجيتال دانشگاه تهران به بهره برداري رسيد و در همين سال اولين خط كابل نوري بين شهري بين تهران - كرج اجراء گرديد .

به دنبال اين تحولات در سال 1370 بهره برداري از اولين موج گير ماهواره اي اينمارست شروع شد . در سال 1371 موافقت اصولي براي ايجاد دانشكده علمي و كاربردي مخابرات اخذ گرديد . در سال 1372 بهره برداري از اولين موج گيريهاي VSAT توسط شركت مخابرات ايران صورت گرفت . بهره برداري از مراكز SC ديجيتال در هشت شهر كشور و بهره برداري از مجتمع مخابراتي انقلاب اسلامي به عنوان دومين مركز مخابراتي ايران در تهران در همين سال آغاز شد . تحولات مهم در سال 1373 عبارت بودند از توسعه شبكه تلفن تهران به يك ميليون و 945 هزار شماره منصوبه و ايجاد شبكه ي تلفن همراه در سال 1374، اساسنامه تأسيس شركت سهامي مخابرات استانها به توسط مجلس شوراي اسلامي تصويب و در اوايل سال 75 اين شركتها فعاليت خود را شروع كردند . در همين سال گسترش شبكه تلفن همراه در سطح 35 شهر و طراحي يك ميليون شماره تلفن همراه ، همچنين اتصال 90 شهر كشور به شبكه ارتباطات داده ها ( ديتا) و توسعه شبكه VSAT به ميزان 70 درصد صورت گرفت ، همچنين در سال 75 مي توان به كسب لوح تقدير يونسكو به دليل ارتباط رساني به نقاط محروم اشاره نمود .مطالب دیگر:
📃تحقیق شيوه نامه مكاتبات اداري📃تحقیق بودجه بندی سرمایه ای و نقدی📃تحقیق بودجه و ابهامات آن📃تحقیق شناسنامه خدمات سازمان برنامه و بودجه كشور📃تحقیق برنامه ریزی منابع سازمانERP📃تحقیق برنامه ريزي كلان شهرهاي جديد وشهرك هاي استراتژي بهينه سازي مصرف انرژي📃تحقیق ساختار کنترل داخلی📃تحقیق برنامه توسعه سازمان ملل متحد UNDP📃تحقیق تجزيه و تحليل برنامه پنج ساله اول📃تحقیق بررسي وضعيت بانكهاي خصوصي در ايران📃تحقیق بررسي نقش بازاريابي در توسعه صنعت گردشگري📃تحقیق بررسی موانع استقرار سیستم آمار های دولت ( GFS )📃تحقیق بررسی تحلیلی استانداردهای APB و FASB📃تحقیق بررسي بازار فولاد در جهان و ايران📃تحقیق بررسی اظهارنامه مالیاتی در ایران📃تحقیق برتري سود جامع نسبت به سود خالص براي ارزيابي عملكرد📃تحقیق تاریخچه بانک تجارت📃تحقیق تعریف بانک و نظام بانکداری📃تحقیق اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران📃تحقیق اختيارات سرمايه گذاري در دارايي هاي سرمايه اي📃تحقیق اختیارات سرمایه گذاری در دارایی های سرمایه ای📃تحقیق ارائه خدمات حسابداري در شركتها📃تحقیق ارتباط بين ريسك سيستماتيك سهام عادي و نسبت هاي مالي شركت📃تحقیق درباره ادعاها نقدينگي و دارايي ها📃تحقیق پارامتر شخصیتی یک سازمان